Kızılay Çayyolu metro hattı adım adım sona yaklaşıyorKızılay Çayyolu metro hattı adım adım sona yaklaşıyor

Necatibey ve Milli Kütüphane istasyonlarında devam eden çalışmaların kısa zamanda bitmesini beklediklerini dile getiren Tahan, Söğütözü istikametinden Kızılay’a doğru bir kilometreye yakın ray döşendiğini söyledi.

Başkent’in gündemini uzun süredir meşgul eden Kızılay Çayyolu metro hattı nda adım adım sona yaklaşılıyor. Hattın 2013 yılında bitirilerek, Ankaralı vatandaşların hizmetine girmesi bekleniyor.
Kızılay-Çayyolu Metro İnşaatı Şantiye Şefi Baran Bayuk, Ankara Hürriyet ekibine şantiyeleri ve biten tünelleri gezdirirken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Genel Müdürü Metin Tahan, metro çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Tahan, “Tünel çalışmaları tamamen bitti. Artık bir tarafta ray döşenirken diğer taraftan kaba işlere başlandı” dedi.

MÜCADELE EDİYORUZ

Tahan, metro hattının tünel işinin tamamen bittiğini belirterek kısa zamanda böyle bir yükün altından kalkıyor olmanın haklı gururunu yaşadıklarının söyledi. Çalışma sahasının oldukça zor olduğuna değinen Tahan, “Yukarıda akıcı bir trafik, şantiye alanımızın dört bir yanında ağır binalar var. Bir yandan da yer altındaki sularla mücadele ettik” dedi.

YÜZDE 70’İ BİTTİ

Sahada olan bütün işçilerle can havliyle çalıştıklarının altını çizen Tahan, sözlerine şöyle devam etti:
“Necatibey İstasyonu’nda çalışmaların aylardır büyük bir özenle devam ediyor. Ankara’da ilk kez uygulanan, ‘diyafram duvarı’ ile birlikte derinliği yüksek olan bölümlerde hem zemin güçlendirilmesi hem inşaatın sağlam yapısını oluşturan bir sistem yaptık. Aynısı Marmaray’da da kullanılmıştı. Pahalı ama güçlü bir sistem. Burası tamamen bittiği zaman düğüm çözülecek diyebiliriz. Bugün itibariyle yüzde 70’ini bitirdik.

RİSK SIFIRA YAKIN

İnsanlar burada yaşanan göçük hadisesinden sonra en ufak bir olayda yeniden göçük olacak zannediyor. Ancak herkes içini ferah tutsun. Burada yaptığımız çalışmalardan sonra risk artık sıfıra indi. Olan ufak tefek olaylar deformasyonla ilgili. Sıkıştırılmamış ve kademeli alt dolgu yapılmadığı için bu göçükler oluyor. Genel olarak rögar kapakları etraflarında ve ASKİ kanal hatlarının geçtiği yerlerin kenarlarında oluyor. Bunun metro çalışmasıyla bir ilgisi yok. Biz o anlarda anında müdahale ediyor ve eskisinden daha sağlam hale getiriyoruz.

kizilay-cayyolu-metro-hatti

 

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

21 / 2,443