Marka kent Bursaya 6 Milyon Avroya hurda vagonlarMarka kent Bursaya 6 Milyon Avroya hurda vagonlar

AKP’li Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı “marka kent” yapacaklarını söylüyor, yerli tramvay üretimi yapmakla övünüyor ancak TMMOB’un Bursaray metro projesi ile ilgili raporu belediyeyi yalanlıyor. Rapora göre, Bursaray’da Avrupa’dan gelen “hurda vagonlar” için 6 milyon avro harcandı.

Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi (MMO) Başkanı İbrahim Mart, Bursa’nın köklü sorunlarından biri olan toplu taşıma konusunu çözme iddiasındaki Büyükşehir Belediyesinin kısa vadeli hesaplarla yanlış üstüne yanlış yaparak Bursa’nın geleceğinde yeni sorunlara kapı araladığını açıkladı.

‘HURDA ALDILAR’

MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, oda yönetim kurulu üyeleri ile düzenlediği basın toplantısında Bursaray’daki gelişmelere ilişkin 5 sayfalık raporu kamuoyuna açıklayarak, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye proje ile ilgili sorular yöneltti.

Üçüncü araç alımında ilginç gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Mart, bu dönemde, ilave araç almayı “unutan” Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, acil çözüm için ikinci el araç peşine düştüğünü söyledi. Altepe’nin ihalesiz araç alımı yapmak için BURULAŞ’ı devreye soktuğunu kaydeden MMO Bursa Şubesi Başkanı Mart , “2 yıl yatan Büyükşehir Belediyesi, yeni ihtiyacı karşılamak üzere, Hollanda’nın Rotterdam kenti metrosunda hurdaya çıkan vagonları 6 milyon Avro’ya almaya karar verdi” dedi.

‘BÖYLE TASARRUF OLMAZ’

Belediye Başkanı Altepe’nin bunu yeni araç fiyatları ile karşılaştırarak bir tasarruf gibi göstermeye çalıştığını ileri süren İbrahim Mart, “İkinci el araçlarla tasarruf edilemez. Kıyaslama, ancak aynı teknolojik seviye, kalite ve benzer özelliklere sahip araçlar için yapılabilir” diye konuştu.

Yerli üretim yerine yurtdışına yönelinmesinin de ekonomi adına kaygı verici olduğunun altını çizen Mart, şunları kaydetti: “Avrupa’da ekonomik ömrünü tamamlayan hurda niteliğindeki araçların satın alınması, Bursa için kabul edilemez. Bir yandan marka kent, diğer yandan tramvay üretimi ve teknoloji merkezi olma hedefindeki Bursa’nın ve Bursa halkının ikinci el araçlara reva görülmesi tek kelime ile ‘saygısızlık’, bu araçların satın alma süreci ise iki kelime ile ‘plansızlık” ve ‘beceriksizlik’ tir.”

‘ULAŞIM BAKANLIĞI SORUMLULUK ALMALI’

“Tüm Bursa’yı ilgilendiren böylesine önemli bir projede, kent meclislerinin ve kent dinamiklerinin by-pas edilmesi Büyükşehir Belediyesi’nin işleri nasıl yürüttüğünün bir başka önemli göstergesidir” diyen Mart, şöyle devam etti: “Daha önce alınan araçlar, iki farklı marka olup, farklılıklar nedeni ile her bir marka için ayrı işletme, yedek parça, servis ve bakım zorlukları bulunmaktadır. Bir üçüncü farklı marka aracın girmesi ile de sistem daha karmaşık hale gelecek, işletme ve bakım maliyetleri daha da yükselecektir. Bu yanlıştan dönülmediği takdirde, yakın gelecekte Bursa’da bir ‘hurda taşıt çöplüğü’ oluşacaktır. Bu da önemli bir maliyet ve çevre sorunu yaratacaktır.”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak ikinci el araç alınımından derhal vazgeçilmesi çağrısında bulunan İbrahim Mart, ihtiyaçların yerli üretimle karşılanmasını, Ulaştırma Bakanlığı’nın da bu konuda sorumluluk alması gerektğine işaret etti.

BELEDİYE BAŞKANINA ÖNEMLİ SORULAR MMO Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den şu soruları yanıtlamasını istedi:

* Bursa Hafif Raylı Sistem için tercih ettiğiniz ikinci el araçlar için Ulaştırma Bakanlığı’ndan onay alınmış mıdır?

* 30 yaşında ikinci el araç, “Marka Kent” olma hedefindeki Bursamıza yakışıyor mu?

* Bir yandan yerli tramvay üretimi “İpek Böceği” için yoğun çaba harcıyorsunuz, diğer yandan ikinci el ithal araç peşine gidiyorsunuz, bunu nasıl açıklıyorsunuz ?

* İkinci el vagonlarla ileride Bursa’ nın “hurda vagon çöplüğü”ne dönüşeceğini, ayrıca ithal alımları ile “yerli üretim”in önünün kesileceğini ve olumsuz örnek oluşturacağını düşünmüyor musunuz?

* Kenti ilgilendiren bu tür büyük projelerde, kent paydaşlarının ve meslek odalarının görüşlerini neden önceden almıyorsunuz?

bursaray

Kaynak : www.evrensel.net

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

18 / 2,075