Marmaray projesi kapsamındaki araçlar Haydarpaşa-Pendik arası seferlerine başladı (Video)Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek Marmaray projesinin ilk etabı 29 Ekim 2013’te tamamlanacak. Ne var ki Marmaray daha açılmadan trenleri mevcut banliyö hattında yolcu taşımaya başladı. Bu kapsamda kullanılacak 440 araçtan 315 tanesi teslim edildi. Fabrika testleri tamamlanan araçların saha testleri yapılmasının ve makinistlerin eğitimlerinin tamamlanmasının ardından 7 tren seti yaklaşık bir aydır Haydarpaşa-Pendik arasında yolcu taşıyor. Daha sonra da 6 tren seti Halkalı-Sirkeci hattında çalışacak. DLH Marmaray Bölge Müdürü Haluk Özmen, Marmaray hattındaki arkeolojik kazıların tamamlandığını ve inşa çalışmasının hızla devam ettiğini söylüyor. Marmaray’da kullanılacak vagonların sefere başladığını aktaran Özmen, “Marmaray açılmadan mevcut hatta vagonların çalışması için protokol yapıldı. Bu kapsamda 13 tane 5’li seti TCDD’ye teslim edeceğiz. Bugüne kadar 7 tane 5’li seti teslim ettik. 6 tane 5’li setin Edirne’de testleri devam ediyor. Tamamlanınca onları da teslim edeceğiz.” şeklinde konuşuyor. Araçları kullanacak makinistlerin eğitimleri için TCDD ile koordineli olarak çalıştıklarına işaret eden Özmen, Marmaray’ın ana istasyonlarında kaba inşaatın tamamlandığı bilgisini veriyor.

Yıl sonuna kadar bütün ray döşeme çalışmalarının tamamlanacağına dikkat çeken Özmen’e göre Marmaray’ın 29 Ekim 2013’te açılması için hummalı bir çalışma sürüyor. Kazlıçeşme ve Yenikapı istasyonlarında elektromekanik işlere geçildiğini kaydeden Özmen, çalışmalarını şu şekilde özetliyor: “Üsküdar’da istasyon binası üst kot hariç tamamlandı. Sirkeci’de yerin 60 metre altında yaptığımız tünel istasyonun kazı çalışmaları bitti. İç kaplama işleri devam ediyor. Beton kaplama bittikten sonra mimari ince işler ve elektromekanik işler başlayacak.” Hattın enerjisini sağlayacak kabloların döşemesi önümüzdeki günlerde başlayacak. Özmen, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasına kablo serilmesi için gerekli donanımların döşendiğini belirtiyor. Hatta ray döşeme çalışmalarının sürdüğüne değinen Özmen, “Marmaray’ın ilk etabına çift yönde 12 bin 500 metre ray döşendi. 7 Eylül’de her iki tünel de Sirkeci’ye kadar ulaşacak. Eylül ayı ortasında Kazlıçeşme’den Yenikapı’ya doğru da ray döşeme çalışmalarına başlanacak.” diye konuşuyor.

İKİ DAKİKADA BOĞAZ’I GEÇECEK

İlk seferi 29 Ekim 2013’te yapılacak olan Marmaray’ın toplamda 3 milyar dolara mal olması bekleniyor. 1,4 kilometre uzunluğunda tüplerle Boğaz’dan geçerek Asya’yı Avrupa’ya bağlayacak proje, Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), Japon yüklenici Taisei Corporation, Gama-Nurol konsorsiyumu ve Avrasya Consult firması tarafından yürütülüyor. 76 kilometrelik Marmaray devreye girdiğinde 2 dakikalık kısmı Boğaz geçişi olmak üzere yaklaşık 103 dakikada Halkalı’dan Gebze’ye gidilebilecek. Marmaray vagonlarının her biri 315 kişi kapasiteli ve 22,5 metre uzunluğunda. Yolculara konforlu bir yolculuk sağlaması için havalandırma ve ısıtma sistemleri var.

Kaynak : KanalD

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

36 / 2,096