Marmaray ve İstanbul Ankara YHT ne durumda ?Marmaray ve İstanbul Ankara YHT ne durumda ?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar`ın hazırlayıp sunduğu “Ankara`nın Gündemi” programına konuk oldu.
Bakan Yıldırım, 2023 yılı hedefleri arasında Diyarbakır`a kadar hızlı tren projesinin olduğunu belirterek, “Sivas hattı Kayseri`den ayrılarak Malatya, Elazığ üzerinden orada birleşecek” dedi.

Bakan Yıldırım, 2023 yılı hedefleri arasında Diyarbakır`a kadar hızlı tren projesinin olduğunu belirterek, “Sivas hattı Kayseri`den ayrılarak Malatya, Elazığ üzerinden orada birleşecek” dedi.
İstanbul`da yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili de bilgiler veren Yıldırım, “Dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alacak. Bugün yarın ihale olacak. 4 yıl sürecek. Maliyeti yaklaşık 6.5 milyar euro olacak. 1 milyon metrekareden fazla kapalı alanı olacak. Kapasitesi ise 150 milyona kadar çıkacak, 6 tane pisti olacak. Birçok anlamda Türkiye bir transfer merkezi, hat merkezi yapacak bir alan var” diye konuştu.

ULAŞTIRMADA 2013 HEDEFİ

2013`te 434 projede çalışma yapılacağını ifade eden Yıldırım, “Yeni başlayacağımız proje sayısı 102, bitireceğimiz proje sayısı ise 111. 2013 yılında 3 bin 500 kilometre sıcak asfalt yapacağız. Yani bu sene sıcak asfaltta bir seferberlik var. Bu sene bölünmüş yolları yaptık, artık onları otoyol kalitesinde sıcak asfaltlarla kaplamamız lazım. Belli başlı önemli projeler hızlanacak. Bu projelerden biri İstanbul-İzmir otoyolu. Bu senenin sonuna doğru İzmit Körfezi`nde köprü ayaklarının yükseldiğini göreceğiz. Kuzey Marmara Otoyolu ve üçüncü Boğaz Köprüsü`nün ayaklarının yükseldiğini bu sene göreceğiz. İstanbul-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren nihayet bu sene bitecek. 150 yıllık Marmaray hayali gerçek olacak. Ankara metrolarından iki hat; Kızılay-Çayyolu, Batıkent-Sincan`ı bu senenin sonunda bitireceğiz, üçüncü hat Tandoğan-Keçiören 2014`e kalıyor. Üçüncü havalimanının inşaatına başlayacağız. Dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak Kuzey Ege Limanı`nın inşaatına başladık geçen yıl. Yine bu yıl hızlandırarak devam edeceğiz. Karadeniz`de Filyoz Limanı`nın da 2013 yılında ihalesini yapacağız. Bilişimde yüzlerce AR-GE projelerimiz var” şeklinde konuştu.

marmaray-ve-hizli-tren

Kaynak : www.haberturizm.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

16 / 1,944