Maşukiye taş ocağı projesine çözüm yolu tünelMaşukiye taş ocağı projesine çözüm yolu tünel

Yüksek Hızlı Tren Projesi’nde kullanmak üzere ihtiyaç olan malzeme temini için Maşukiye’de yapılması planlanan taş ocağına çözüm yolu SP’den geldi. Hazırlanan projeyi kamuoyu ile paylaşan GİK üyesi Ahmet Kul, çözüm yolunun ‘tünel’ olduğunu söyledi

Kentin uzun zamandır gündemini meşgul eden Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’ne gerekli malzeme temini için Maşukiye’de yapılması planlanan taş ocağına, çözüm yolun SP’liler buldu. Maşukiye’de doğanın bozulmaması için proje hazırlayan SP’liler adına, projeyi GİK üyesi Ahmet Kul açıkladı. Önceki akşam parti binasında düzenlenen basın toplantısında GİK üyesi Ahmet Kul, doğanın ve çevrenin bozulmaması için en uygun çözümün ‘tünel’ olduğunu açıkladı.

Tünel Yapılsın

Maşukiye halkı ve CHP’lilerin gösterdiği tepkilerin yanı sıra SP’liler de tepkisini Maşukiye’de büyük bir eylem yaparak göstermişti. Taş ocağı için alternatif proje hazırlayan SP, projeyi kamuoyu ile paylaştı. Projeyi açıklayan GİK üyesi Ahmet Kul, “Taş ocağı için çok şey söylendi ancak bir şey yapılamadı. Çevreye duyarlı bir proje hazırladık. Bu proje birkaç sorunu birden çözecek en iyi proje. Türkiye’nin en önemli projesi olacak. Bir taş atarsın birkaç kuş vurursun, bir tünel açarsın birçok işi görürsün” dedi.

Avam Projedir

Tünel yapmaktan başka bir çare olmadığını söyleyen Kul, “Çıkar yol bulamadık diyenlerin tünel açması gerekiyor. Bu proje Türkiye’nin en uzun tüneli olacak. Bu proje avam projedir. Devletin projeyi uygulama durumu var. Bizim yaptırım gücümüz yok. Daha önce gündeme getirdiğimiz toplu taşımayı teleferik ile yapılması projesi, Başbakan Erdoğan’a kadar gitmişti. İstanbul’da yapılan yerel yönetimler toplantısında bu konu gündeme geldi. Süreceğimiz proje kentimizi yakından ilgilenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yanık Projesi

Kul, şöyle devam etti: “Dünyada ve Türkiye’de çok uzun tüneller var. Manş Tüneli, İngiltere ile Fransa’yı denizden birbirine bağlayan tünel 50 km. Siglon tüneli, Türkiye’de 14 km uzunluğunda tünel de var. 26 km uzunluğundaki Atatürk Barajı’nın altından geçen tünel var. Gerçekleşebilecek bir projedir. Bu projeye Yanık-Maşukiye-Pamukova Projesi denilebilir. Bu proje yaklaşık 20 km uzunluğunda ve deniz seviyesinden 125 metre olacak. Bu tünel 40 km yolu kısaltıyor.

Peynir Ekmek Gibi

Tünelin giriş ve çıkışlarında turizme dayalı tesisler kurulabilir. Gidiş-geliş olacağından daha aktif olarak kullanılacak. 3 milyon metre küp taş çıkıyor. Hızlı Tren Projesi’nde kullanılabilir. Ayrıca başka işlerde de kullanılabilir. Başka taş ocağının açılmasına da engel olacak. Doğaya büyük zarar vermiş olmuyor. Proje pahalı değil. Peynir ekmek gibi taşlar kesiliyor. Proje mutlaka yapılmalıdır. Asırlar öncesinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapılan planlar bilinmektedir. Proje gereksiz diye kimse söyleyemez. Milli bir proje, Hayal değil.

tas-ocagı

Kaynak : www.bizimyaka.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

29 / 2,316