Ne Marmaray ne yüksek hızlı tren !Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İzmir’de ‘Gören Göz’ projesi kapsamında cihazların dağıtımını başlattı. Yıldırım “Ne Marmaray ne hızlı tren… ‘Hayatın her yerinde ben de varım’ projeleri beni öylesine muttu etti ki” dedi.

ULAŞTIRMA Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım “Engellilerimizi kader mahkumu gibi gören zihniyeti tamamen maziye gömüyoruz” dedi. Dünyada ilk kez Türk mühendislerin tasarladığı görme engelli vatandaşların gidecekleri adreslere güvenli ve hızlı bir biçimde ulaşmasını sağlayacak ‘Gören Göz’ projesinin pilot illerinden olan İzmir’de cihazların dağıtım törenine katılan Bakan Binali Yıldırım “Ulaşımda, iletişimde, hayatın her yerinde ben de varım’ projeleri beni öylesine mutlu etti ki ne Marmaray ne hızlı tren ne bölünmüş yollar beni o kadar mutlu etmişti. Çünkü bunlar insana yapılmıştı, doğrudan insan odaklıydı” diye konuştu.

Şimdilik bedelsiz 400 cihaz

İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir’de de cihazların dağıtımının başlandığını açıklayan Bakan Yıldırım, cihazlarla ilgili şu bilgileri verdi:”4 bin civarında vatandaşa bu cihazlar dağıtıldı. Hiçbir bedel alınmadı. 400 civarında vatandaşımıza bu cihazı dağıtacağız. Önemli bütün yerler bu cihaza yerleştirildi. Bastonunuzla birlikte yola çıktığınız zaman ‘burada kırmızı ışık var bekleyin ya da geçin’ uyarısında bulunacak. Sizin yol haritanız olacak.” Öte yandan Türk mühendisler tarafından dünyada ilk kez tasarlanan projede kullanılacak cihazların üzerinde Brail alfabesiyle Qwert klavyesi bulunuyor. Varılmak istenen noktayı sesli uyarılarla en kısa ve uygun şekilde tarif edecek olan cihazlar görme engellilerin hem gözü hem de kulağı olacak.

EXPO siyasi malzeme olmasın

BAKAN Binali Yıldırım, EXPO işinin siyasi malzeme haline getirilmesinin yanlış olduğunu dile getirdi. Bakan Yıldırım, şunları söyledi: “EXPO’yu tartışmaya açarsak olmaz, yazık olur. Var gücümüzle ilk günden bu güne EXPO işinin İzmir’in lehine sonuçlanması için her türlü fedakarlığı yaptık. Başarı ile yolumuza devam ederken, böyle bir tartışmayı anlamsız buluyorum. Eğer planlarda farklı şeyler varsa, belediyenin içine sinmeyen, planlanmış esaslar dahilinde farklı şeyler varsa, konuşulur düzeltilir. Lütfen kimse siyaset aracı olarak kullanmasın. Bu sefer İzmir, EXPO 2020 adaylığında en şanslı kentler arasındadır. Böyle basit hatalarla şansımızı olumsuz etkilemeyelim.”

gorengoz

Kaynak : Star Gazetesi

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

16 / 1,871