Raylı Sistemler MühendisliğiRaylı Sistemler Mühendisliği

Bölüm Tanıtımı
Türkiye’nin ilk Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü 2011-2012 yılında Karabük Üniversitesi’nde kurulmuştur.%30 ingilizce eğitim veren bir bölümdür.Bölüme geçmeden önce 1 yıl zorunlu İngilizce hazırlık vardır.

Program Profili
Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü, her türlü raylı sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi, üretiminin planlanması, bakım onarımı, insan kaynakları gibi geniş çalışma alanlarına sahiptir. Bölümün mezunları özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü raylı sistemlerin tasarımında, iyileştirilmesinde ve üretiminde çalışılabilme imkanına sahiptir.Bu lisans programını bitirecek kişiler Raylı Sistemler Mühendisliği diploması ve Makine Mühendisliği diploması alacaklar.

Genel Yapı
Makine Mühendisliği Raylı Sistemler Mühendisliği Lisans Programı Karabük üniversitesinin en dinamik bölümlerindendir. Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği Programı, ülke sanayisinin kaliteli ve güncel teknolojiyi takip eden makine mühendisliği bilgisine sahip makine mühendisi ihtiyacını karşılamada büyük özveri ve çaba göstermektedir. Dalında uzman, çoğunluğu yurtdışı doktoralı 25 adet öğretim üyesi ile eğitim öğretim faaliyetlerini yürüten raylı sistemler mühendisliği bölümü mekanik, konstrüksiyon ve imalat teknolojileri ile enerji ve termodinamik alanında ciddi bilgi birikimine sahip bir bölümdür. Bölüm bazında çok sayıda araştırma faaliyeti ve proje yürütülmektedir. Program AKTS/ECTS programlarını başarıyla tamamlamış, ERASMUS kapsamında çok sayıda yurt dışı raylı sistemler mühendisliği bölümüyle bağlantı kurmuştur.

Fiziksel Olanaklar ve Laboratuarlar
Atölye ve Laboratuarlar 1. Talaşlı İmalat Atölyesi 2. Metal İşleri Atölyesi 3. Otomotiv Atölyesi 4. Döküm Atölyesi 5. Tesisat Atölyesi 5. Numune Analizi Laboratuarı 6. İklimlendirme Laboratuarı 7. Ölçme ve Kalibrasyon Laboratuarı 8. Mekanik Deneyler laboratuarı

AR-GE
Ve 2013 yılında faaliyete girecek AR-GE binası olan Demir Çelik Enstitüsü(Arkadaşlar burada Raylı Sistemler Mühendisliği ile ilgili pek çok laboratuar ve test merkezleri olacak.)
http://dce.karabuk.edu.tr/

Akademik Program
http://muh.karabuk.edu.tr/raylisistemler/index.php?page=bsc

Mezunların İstihdam Olanakları
Bu bölümden mezun olan öğrenciler devlet sektörlerinde TCDD, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ, Büyükşehir Belediyeleri ,Karayolları, DSİ, MKEK v.b. kurumlarda, özel sektördeki her kurumda Makine Mühendisi ve Raylı Sistemler Mühendisi olarak istihdam edilebilmektedir.

1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı
Çalıştaya Karabük Valisi İzzettin KÜÇÜK, Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah YOLBULAN, KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl DEMİREL, İstanbul Ulaşım Genel Müdürü Ömer YILDIZ, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri AVCI ile üniversite ve sektörden konusunda uzman çok sayıda davetli katıldı.Bu çalıştaya bizat katıldım.Bu kişilerin hepsi fabrikalarında staja davet etti ve mezun olduktan sonra bu bölümün mezunlarıyla çalışmak istediklerini söylediler.
Çalıştayın sitesi: http://rtw12.karabuk.edu.tr/default_tr.asp
TCDD’nin Sitesi: http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=1917

Kişisel Yorum
Raylı Sistemler Mühendisliği 2011 yılında Türkiye’nin Karabük ilinde açıldı.2011 yılında bölüm 114 binden kapattı.Tabi o zamanlar bölümü çoğu kişi bilmiyor,bölüm hakkında detaylı bilgi ve iş olanakları hakkında bilgi alınamıyordu.2012 yılında 90 binlerde kapattı.2013 yılında tahminen 50 bin civarında kapatacaktır.Bölümün sağlam olduğunu 2012 yılında yapılan 1.Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı’na katıldıktan sonra anladım.Bölüme ilgi çok yüksekti. Gelen firmalar staja davet ediyor ve bölümü bitirdiğimizde bizimle çalışmak istedilerini söylediler.Karabük şehri o kadar büyük ve eğlence mekanlarının çok olduğu bir yer değil ama Raylı Sistemler Mühendisliği Türkiye’de tek Karabük Üniversitesi’nde var.Ayrıca Kardemir Demir Çelik fabrikası Karabük’te.Burası da bölümle ilgili stajların yapılacağı üniversiteye en yakın yer anlamına geliyor.Gerçekten devasa bir fabrika.2013 yılında ve sonraki yıllarda tercih yapacak arkadaşların bu bölümü dikkate almasını istiyorum.Makine ve Raylı Sistemlere ilgisi olan arkadaşların kaçırmaması gereken bir bölüm.Herkese tercihlerinde başarılar diliyorum.

rayli_sistem_muhendisi

Kaynak : forum.donanimhaber.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

17 / 1,959