Samsun Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistem Metro ProjesiSamsun Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistem Metro Projesi

5 adet aracın temini için Çinli CNR firması ile 7,5 milyon Euro’luk mukavele imzalandı.- Araçların bir kısmı 2013 yılında teslim edilecek…

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, 1. aşamasını Alsim Alarko liderliğindeki İtalyan Ansaldo ve Breda Konsorsiyumu’nun tamamladığı ve bugünlerde Belediyeevleri’ne kadar hattın uzatılması için proje çalışmaları sürdürülen Hafif Raylı Sistem Projesi’nin ihtiyacı olan 5 adet aracın temini için beklenen mukavele 17 Aralık 2012 tarihinde imzalandı.

TEBA’nın edindiği bilgilere göre, Çinli CNR firmasının kazandığını duyurduğumuz ihalede (2012/100126) yasal itiraz süresi Aralık ayı ikinci haftasında tamamlandı. İhaleye bu süre içerisinde hiçbir itirazın alınmadığı tespit edilirken, Büyükşehir Belediyesi’nin firmayı mukavele imzalamak üzere davet ettiği tespit ediliyor.

Çinli firmanın mukavele imzalamak üzere hazırlıklarını tamamlaması ile 17 Aralık 2012 tarihinde beklenen mukavele Samsun Ulaştırma AŞ Genel Müdürlüğü’nde (Samulaş) gerçekleşen törenle imzalandı. İmzaları Çinli CNR firmasının Genel Müdürü Dr. Yu Weiping ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz atarken, imzalar ile birlikte imalat süreci başlatılmış oldu.

Sözleşmeyle 14 ay sonra 42 metrelik 5 adet daha tren konvoyu gelecek:

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz törende yaptığı konuşmada, 5 tramvay ile birlikte raylı sistem araç sayısının 21’e çıkacağını belirterek, “Artan yolcu talebi ve kapasite sebebiyle yeni araçlar ihtiyaç getirdi. Sözleşmeyle 14 ay sonra 42 metrelik 5 adet daha tren konvoyu gelecek. Ama Çinli dostlarımız çok Çalışkan, üretkenler. 14 aydan daha kısa sürede teslim edeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

CNR Genel Müdürü Yu Weiping ise sözleşmeye, şartnamelere, taahhütlere, bakım, onarım ve yedek parçaların temini ve servis hizmetlerine harfiyen uyacaklarını belirterek, 1881’de yılında kurulduklarını ve 8 çeşit demir yolu aracı üretiyor, dünyanın her kıtasındaki 20 ülkeye raylı sistem araçları ihraç ettiklerini bildirdi. Bu konuda dünyanın en iyi firmalarından biri olduklarını ve birçok ilklere ve rekorlara imza attıklarının kaydeden Genel Müdür Yu Weiping, verilen şansı en iyi şekilde değerlendireceklerini ve tecrübeleriyle Samsun’a en iyi hizmeti vereceklerini kaydetti.

Bilindiği gibi sizlere, teklifleri 25 Eylül 2012 tarihinde alınan ve 3 adet firmanın rekabet ettiği ihaleyi en ucuz teklifi 7.5 milyon Euro ile sunan Çinli CNR firmasının kazandığını ve ihalede yasal itiraz süresine girildiğini kaydetmiştik. Aynı haberimizde, ihaleye yönelik herhangi bir itiraz olmaması durumunda Aralık ayında beklenen mukavelenin imzalanacağını belirtmiştik (TEBA:1588/26 Kasım 2012).

Araçların bir kısmı 2013 yılında teslim edilecek:

Termin programa göre, Belediye teknik şartnameye göre 40-44 metre uzunluğunda olacak araçların ilkinin imalatına hemen başlanıyor. 2013 yılı içersinde araçları bir kısmının teslim edileceği belirleniyor. Çinli firma, araçları Samsun Hafif Raylı Sistem Güzergâhı Gar İstasyonu Bölgesi İlkadım /Samsun /Türkiye adresine; ‘INCOTERMS 2000 DDU teslim şekline göre teslim edecek.

Bilindiği gibi Samsun Hafif Raylı Sistemdeki mevcut 16 adet tramvay bulunuyor olup, bu araçların her birinin uzunluğu 32 metre oluyor.

Metro’nun 1. aşama yapım işini Alsim Alarko- Ansaldo-Breda Konsorsiyumu üstlenmişti:

Hatırlanacağı gibi, Samsun Metrosu 1. aşama yapım ihalesini kazanan Alsim Alarko-Ansaldo-Breda Konsorsiyumu ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan 105,9 milyon Euro’luk anahtar teslim mukavele için 23 Haziran 2008 tarihinde Samsun’da bir tören düzenlenmişti

samray

Kaynak : www.tebahaber.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 2,174