Toptaş Ankara İzmir Hızlı Tren projesi Ve Ankara İzmir Karayolunu SorduToptaş Ankara İzmir Hızlı Tren projesi Ve Ankara İzmir Karayolunu Sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Afyonkarahisar merkezinden geçmesi planlanan Ankara İzmir Hızlı Tren projesi ve Afyonkarahisar merkezinden geçen Ankara-İzmir Karayolu hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı.

Toptaş, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şu görüş ve sorulara yer verdi:

“Başbakan Recep Tayip Erdoğan 24.05.2011 tarihinde yaptığı konuşmada Ankara-İzmir arasında yüksek hızlı tren hattı yapılacağını ve 2015 yılında biteceğini belirtmiştir. Gerek yerel gerekse iktidar yetkililerinin açıklamaları güzergâhın nasıl olacağı hususunda net ve tatmin edici değildir.

Bu çerçevede;
1-Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hattı ihalesi ne zaman yapılacaktır? Bu hızlı tren hattı kaç yılda bitirilecektir?
2-Ankara-İzmir hızlı tren hattı Afyonkarahisar Merkezine kaç kilometre uzaklıktan geçecektir?
3-Ankara-İzmir hızlı tren hattı, Emirdağ, Bolvadin, İscehisar, Bayat, İhsaniye, Çay, Sultandağı, Şuhut ilçelerine kaçar kilometre uzaklıktan geçecektir?
4-Ankara-İzmir; hızlı tren hattı Sinanpaşa, Sandıklı, Dinar, Başmakçı, Evciler, Hocalar, Kızılören, Dazkırı ilçelerine kaçar kilometre uzaklıktan geçecektir?
5-Hızlı tren hattı Altıntaş ilçesine yapılan Zafer Havaalanına kaç kilometre uzaklıktan geçecektir?
6-Afyonkarahisar’ın kavşak olma özelliği nedeniyle termal turizm yatırımları göz önüne alınırsa termal havzası by pass edilmemelidir. Bu nedenle Afyonkarahisar termal bölgesi olan Kolaylı-İkbal-Özdilek kavşağı, Ankara-İzmir hızlı tren hattı ile by-pass edilmesi olasılığı var mıdır?”

Diğer soru önergesinde Afyonkarahisar’ın kavşak noktası olduğunu vurgulayan Toptaş, yapılması planlanan otoyol ile Afyonkarahisar’ın devre dışı bırakılacağı, böylece ilin kavşak noktası özelliğini kaybedeceği konusunda vatandaşların tedirgin olduğunu belirtti. Toptaş, önergesinde, şu görüşler ve sorulara yer verdi:

“12 Haziran 2011 seçimleri öncesi 35 İzmir projesi adlı broşürde adı geçen Ankara-İzmir otoyolu projesinin, 5.5 yıl içerisinde tamamlanacağı belirtilmektedir. Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan ise 24.05.2011 tarihinde yaptığı konuşmada, Ankara-İzmir otoyolunun 2015 yılında biteceğini ve Avam projesinin hazırlandığını açıklamıştır. Gerek yerel gerekse Bakanlarının açıklamaları güzergahın nasıl olacağı hususunda net ve tatmin edici değildir.

Bu bağlamda;
1-Ankara-İzmir otoyolu ihalesi ne zaman yapılacaktır? Bu otoyol kaç yılında bitirilecektir?
2-Ankara-İzmir otoyolu Afyonkarahisar Merkezine kaç kilometre uzaklıktan geçecektir?
3-Ankara-İzmir otoyolu,Emirdağ,Bolvadin,İscehisar,Bayat, İhsaniye,Çay,Sultandağı,Şuhut ilçelerine kaçar kilometre uzaklıktan geçecektir?
4-Ankara-İzmir otoyolu, Sinanpaşa, Sandıklı, Dinar, Başmakçı, Evciler, Hocalar, Kızılören, Dazkırı ilçelerine kaçar kilometre uzaklıktan geçecektir?
5-Bu otoyol Altıntaş ilçesine yapılan Zafer Havaalanına kaç kilometre uzaklıktan geçecektir?
6-Afyonkarahisar’ın kavşak olma özelliği nedeniyle termal turizm yatırımları ve mevcut yol güzergahı üzerinde bulunan esnaf mağdur edilecektir. Bu nedenle Afyonkarahisar Ankara-İzmir otoyolu ile termal bölgesi olan Kolaylı-İkbal-Özdilek kavşağı noktasının devre dışı edilme olasılığı var mıdır?

ankara-izmir-hızlı-treni

Kaynak : www.sandikli.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 4,419