TÜLOMSAŞ, Dünya devi için lokomotif ürettiGeneral Electric ile Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ  TÜLOMSAŞ stratejik işbirliği anlaşmasıyla üretilen, powerhaul lokomotifi müşteri-tedarikçi tanıtım toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi.

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜLOMSAŞ Tesisleri’ndeki toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın en gelişmiş ve ileri teknoloji ürünü lokomotiflerin, TÜLOMSAŞ’ın bilgi birikimi, uzman iş gücü, imkan ve kabiliyetleriyle TÜLOMSAŞ Tesisleri’nde üretiminin gerçekleştirilmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.

TÜLOMSAŞ’ın TCDD için 20, General Electric’in müşterileri için 30 adet lokomotif üreteceğini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

”Bunların pazarlama ve satış faaliyetleri sürüyor. General Electric ile yaptığımız için anlaşma çok önemli. Raylı Sistemler Test Merkezi’nin tamamlanmasıyla, Raylı Sistemler Kümesi, üniversiteler ve TÜBİTAK ile Eskişehir’i raylı sistemler endüstri merkezi yapma hedefimiz var. Demiryolu Serbestleşme Kanunu’nun yasalaşmasından sonra sahibine ait lokomotiflerde büyük artış olacağını öngörüyoruz. TÜLOMSAŞ’ta üretilecek bu lokomotiflerin müşterilerine olacak maliyetlerinin rakiplerine göre daha avantajlı olması için çalışıyoruz.”

”Demiryollarının özelleştirilmesiyle bu lokomotif, kullanılacak”

General Electric Transportation Başkanı ve CEO’su Lorenzo Simonelli de powerhaul lokomotifinin, TÜLOMSAŞ ile Eskişehir’de üretecekleri pek çok lokomotifin ilki olduğunu bildirdi.

Powerhaul lokomotifinin, teknik özelliklerinin son derece gelişmiş olduğunu ve sektöre liderlik ettiğini anlatan Simonelli, şöyle devam etti:

”Yakıt tasarrufu ve kalkış gücüne kadar lideri bir lokomotif. Almanya’da bu lokomotifi müşterilerimize sunduk ve siparişleri alıyoruz. Bugün üretime başladık ve yıllarca da üreceğiz. Kuzey Afrika’dan, Ortadoğu’ya, Avrupa ve Doğu Avrupa’ya kadar her yere satılacak. TÜLOMSAŞ ile ortalığımızı servis kısmında daha da geliştireceğiz. Bunu diğer lokomotiflere de yayacağız. General Electric

Transportation’ın dünyada çalışır durumda 17 binden fazla lokomotifi var. Artık TÜLOMSAŞ ile Eskişehir’de yaptığımız powerhaul lokomotifi bütün dünyada kullanılmaya başlanacak. Burada başladığımız yolculuk, Türkiye’nin 2023 vizyonuyla çıktığı yolculukla paralellik gösteriyor. Türkiye’deki demiryollarını özelleştirilmesi yasalarını göz önüne aldığımızda burada bu lokomotif, kullanılacak.”

Konuşmaların ardından Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Simonelli’ye kahve fincanı, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan plaket, Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası Eskişehir Şubesi Başkanı Ayhan Karavil de saat hediye etti.

Daha sonra Simonelli, Avcı, General Electric Transportation Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Gökhan Bayhan, lokomotifin önünde fotoğraf çektirdi.

tulomsas

Kaynak  : Tülomsaş

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

17 / 2,052