Türkiyenin en uzun demiryolu köprüsü araç trafiğine açılmaya hazır | Elazığ-MalatyaTürkiyenin en uzun demiryolu köprüsü araç trafiğine açılmaya hazır

Elazığ ve Malatya arasındaki Türkiyenin en uzun demiryolu köprüsü nün araç trafiğine de açılması için herşey tamamlandı Bölge halkının gözü kulağı projeyi onaylamasını beklediği hükümette

Karakaya Baraj Gölü üzerinde Malatya ile Elazığ’ı birbirine bağlayan ve 2 bin 50 metre ile Türkiye’nin en uzun köprüsü olan Fırat Demiryolu Köprüsü’nün üzerine yapılması planlanan karayolu köprüsünün projesi tamamlandı ve yapıma başlanması için hükümetten onay bekliyor.

Ulaşım yatırımları içersinde ilkleri barındıracak olan proje, Türkiye’nin tren ile araç geçebilen tek ve en uzun köprüsü olacak. Böylece köprü iki il arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak.

İki katlı olacağı haberleriyle gündeme gelen projenin son hali, kaplama yoluyla tren rayları üzerinde lastikli araçların da geçebileceği şekilde düzenlendi.

Önceki yıllarda ölümlü kazalarla adını duyduğumuz feribot taşımacılığı da sonlanacak ve bölge insanı daha rahat ve güvenli ulaşıma kavuşacak.

ERDOĞAN DA YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Malatya’da 2009 yılında vali olarak göreve başlayan ve geçtiğimiz Ağustos ayında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atanan Ulvi Saran’ın görevdeyken en büyük hayali olan projeyi Başbakan Erdoğan da yakından takip ediyor. Köprünün projesi Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gönderildi ve en kısa sürede yatırım planları içine alınması bölgenin en büyük hayallerinden biri.

1981 yılında ihale edilen ve 1986 yılında ise dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından tren ulaşımına açılan köprünün, araç trafiğine uygun olup olmadığı ODTÜ’lü ve ABD’li uzmanlar tarafından inceletildi ve projenin olurluğu teknik yönden onaylandı.

Kaplama yoluyla, köprünün araç trafiğine de açılabileceğinin onayını alan dönemin valisi Ulvi Saran projenin ayrıntılarını şöyle vermişti;

Köprünün projesini tamamlandı. Yapılan mühendislik hesaplarına göre köprünün ayakları sağlam. Üzerindeki çelik yapı da mukavemete sahip olmakla birlikte ağır tonajlı kamyonların da geçebileceğini dikkate alarak kenarlıklarına takviye yaptık. Köprünün çelik konstrüksiyonunu yeni demir çelik ilavesi ile güçlendireceğiz. Köprünün üzerine yapılacak olan bir kaplama ile Malatya tarafından ve Elazığ tarafından bir rampa ile iki yönlü ulaşım sağlanacak. Karakaya- Fırat Demiryolu Köprüsünün aynı zamanda karayolu geçişine de uygun hale getirilmesine dönük etüt-proje çalışmaları tamamlanarak projenin Yatırım Programına alınması aşamasına gelinmiştir.

BÖLGE HALKI SÜRE VE CAN KAYBI İSTEMİYOR

Barajın her iki yakasında 100 bine yakın vatandaşın heyecanla beklediği projeyle birlikte ölümlü feribot kazaları da olmayacak.

Malatya’nın Battalgazi ilçesi ile Elazığ’ın Baskil ilçesi arasındaki ulaşım Karakaya Baraj Gölü üzerinden feribotla sağlanırken, 2002 yılının Ağustos ayında Karakaya Baraj Gölü’nde yük ve yolcu taşımacılığı yapan Baskil Kaymakamlığı’na ait feribotun alabora olarak 13 kişinin ölümüne yol açması nedeniyle baraj gölü üzerinde köprü yapılması gündeme getirilmişti.

Bölgede geçimini çiftçilik yaparak sağlayan vatandaşlar ise özellikle kayısı başta olmak üzere tarımsal ürünlerin daha iyi değerlendireceğini ve ulaşım masraflarının azalacağına dikkat çekiyor.

KÖPRÜNÜN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Yapım maliyeti 22 milyon TL olan köprünün temelleri kazık, ayakları betonarme tabliyeleri ise çelik. Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki Fırat Tren İstasyonu ile Elazığ’ın Baskil ilçesinin Kuşsarayı Tren İstasyonu arasında bulunan Fırat Demiryolu Köprüsü’nün eni 4.5 metre, yüksekliği 6 metre, taşıyacağı tonajın ise 20 ton dingil basıncı olduğu kaydedildi.

Karakaya baraj gölü üzerinde inşa edilen bu köprü Türkiye’nin en uzun demiryolu köprüsüdür. 2.030 m uzunluğundaki köprü, 60 m yüksekliğinde olup, 30 adet betonarme ayağın üzerine, her biri 366 ton ağırlığında ve 65 m boyundaki 29 adet çelik kirişten oluşturulmuştur. Çelik kirişler yer seviyesinde betonarme ayaklar arasında yerleştirilmiş ve daha sonra yerlerine hidrolik krikolarla kaldırılmıştır. İnşaatta; 1.100 ton ağırlığında, 243 m boyunda yüzer çelik servis köprüsü, 11.327 ton betonarme demiri ve 119.320 m³ beton, temelinde 70 cm çapında 420 m kaya ankraj kazığı kullanılmıştır. Köprü 16 Haziran 1986 tarihinde ulaşıma açıldı.

firat-demiryolu-koprusu

Kaynak : www.sonhaberler.gen.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

19 / 1,966