Türkiyenin En Uzun Fırat Demiryolu Köprüsü Teknik ÖzellikleriTürkiyenin En Uzun Fırat Demiryolu Köprüsü Teknik Özellikleri

Yapım maliyeti 22 milyon TL olan köprünün temelleri kazık, ayakları betonarme tabliyeleri ise çelik. Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki Fırat Tren İstasyonu ile Elazığ’ın Baskil ilçesinin Kuşsarayı Tren İstasyonu arasında bulunan Fırat Demiryolu Köprüsü’nün eni 4.5 metre, yüksekliği 6 metre, taşıyacağı tonajın ise 20 ton dingil basıncı olduğu kaydedildi.

Karakaya baraj gölü üzerinde inşa edilen Fırat Demiryolu Köprüsü Türkiyenin en uzun demiryolu köprüsüdür. 2.030 m uzunluğundaki köprü, 60 m yüksekliğinde olup, 30 adet betonarme ayağın üzerine, her biri 366 ton ağırlığında ve 65 m boyundaki 29 adet çelik kirişten oluşturulmuştur. Çelik kirişler yer seviyesinde betonarme ayaklar arasında yerleştirilmiş ve daha sonra yerlerine hidrolik krikolarla kaldırılmıştır. İnşaatta; 1.100 ton ağırlığında, 243 m boyunda yüzer çelik servis köprüsü, 11.327 ton betonarme demiri ve 119.320 m³ beton, temelinde 70 cm çapında 420 m kaya ankraj kazığı kullanılmıştır. Köprü 16 Haziran 1986 tarihinde ulaşıma açıldı.

cift-kopru-tamamlandi

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Tek yorum

  1. cemil nadir özgün dedi ki:

    Bu köprü mühendisliğin yüz karasıdır. .Karayolunda bile rastlanması ender olan Baskil rampasına mahkum edilmistir.Doğru olan Malatya’nın güneyinden Inönü Üniversitesi Kampüsünuñ yakınından Karayolu ile birlikte geçmekti.

Yorum Yaz

21 / 2,103