YHT taş ocağı raporu İl Genel Meclisi’ne geldiYHT taş ocağı raporu İl Genel Meclisi’ne geldi

İl Genel Meclisi’nde kent kamuoyunun günlerden beri tartıştığı Maşukiye’de açılacak taşocağı gündeme geldi. Çevre ve Sağlık Komisyon Başkanı Kadir Gürkan, konuyla ilgili durum tespitinin yer aldığı komisyon raporunu okudu. İl Genel Meclisi toplantısını Yanıkköy’den gelen 3 kişi ile CHP İl yöneticisi Nejat Bayhan da izledi.

ŞİMDİLİK BİR FAALİYET YOK

YHT Projesi’nin alt yapısında dolgu malzemesi ihtiyacını karşılamak üzere TCDD Genel Müdürlüğü’nün Maşukiye Soğuksu Mahallesi sınırları içinde 15.32 hektar alanda işletilmesi planlanan “Hammadde (kireçtaşı) Ocağı ve Kırmak-Eleme Tesisi” için hammadde üretim izin belgesi talebinde bulunulduğunu belirten Kadir Gürkan, tüm bu sahanın ÇED görüşleri isteme sürecinin tamamlanmasını müteakip GSM ruhsatı almak için İl Özel İdaresine müracaat edileceğini, şuan da herhangi bir madencilik faaliyetinin bulunmadığının tespit edildiğini söyledi. Gürkan, Sepetçi Köyü Paşasuyu mevkiinde Raşit Dünya ünvanındaki Doğaltaş Ocağı sahalarının Valilik tarafından iptal edildiğini bilgisini verdi.

İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç, komisyonun mevcut durum tespiti yaptığını belirtti, “İdareciler Maşukiye’yi son çare olarak düşünüyorlar. Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, siyasi parti yetkililerinin samimiyetini gördüm.”dedi.

“DOĞAYA ZARAR VERMEDEN YAPILMALI”

Gürkan’ın açıklamalarını tatmin edici bulmayan CHP’li Mehmet Kaçar, tepkisini dile getirdi, tarihe not düşülecek önemli bir konuşma yaptı. YHT Projesinin Edirne’den Kars’a kadar, doğaya zarar verilmeden yapılmasını istediklerini belirten Kaçar, “Yaklaşık 160 dönümlük alanda dere yatağı var. Patlatılacak tonlarca dinamit çevreye zarar vereceği kesin. Derede balık, istiridye kalır mı, yerleşim alanları bağ-bahçe zarar görmez mi? Çevreye zarar vermeyeceğini kim söyleyebilir” dedi.

Vali’nin bu kentten gideceğini ancak halkın aynı bölgede yaşamaya devam edeceğini söyleyen Mehmet Kaçar, şöyle konuştu:

“- Bu tahribatın hesabını biz 10, 20, 40 yıl sonra vereceğiz. Söz sahibi olması gereken İl Genel Meclisidir. Yanlıştan dönülmesini bekliyorum. Hangi taşocağı eski haline getirilmiştir, açıklasınlar görelim. Bu kentin insanı kandırılmasın. Bu kentin yöneticileri müteahhidin işini kolaylaştırmak için çalıştığını ömrüm boyunca söyleyeceğim. Sakarya İdare Mahkemesi 200 metre mesafede açılan taşocağı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dere yatağı olması, yerleşim bölgesine yakın olması, göl suyu ve çevreye zararını gerekçe göstererek izin vermedi. YHT ihalesi ile ilgili şartnamede Maşukiye’den taş alınacağı maddesi yok. İhalede Maşukiye’nin dışında 11 taşocağının ismi var”

İlk günden itibaren tepkilerini söyleyen CHP’li Ahmet Uzun, “Bu iş kabak tadı vermeye başladı. Üniversite, Sivil Toplum Örgütleri, Bölge halkı istemiyor. İsteyen iki kişi Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı. Çıksınlar, birilerine söz verdik onun için izin veriyoruz desinler. Dayatma var, ne menfaatleri var çıkar ilişkileri varsa kamuoyuna açıklasınlar.”dedi.

Kaçar’ın eleştirilerine yanıt veren Kadir Gürkan, taş alınacak yerin dere yatağından yukarıda bir yer olduğunu, dere yatağına denk gelmemesi için alanın küçültüldüğünü söyledi.

yht-tas-ocagi-raporu-il-genel-meclisinde

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

21 / 2,136