Yüksek Hızlı Tren hangi illere gidecek ?Yüksek Hızlı Tren hangi illere gidecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara’yı merkeze alarak oluşturulacak çekirdek ağla kısa vadede 15 ili birbirine yüksek hızlı trenle bağlayacaklarını söyledi.

Hızlı trene geçen ülkelerde olduğu gibi YHT hatlarını, nüfus yoğunluğu yüksek olan metropol kentler arasında yapacaklarını ifade eden Yıldırım, ”Bu iller Ankara, Konya, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Kırıkkale, Yozgat, Sivas, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir. Bu 15 şehrimizin nüfusu ise Türkiye’nin nüfusunun yarısı. Böylece, Türkiye’nin yarısını YHT ile birbirine bağlamış olacağız. 2023 yılına kadar 10 bin kilometre yüksek hızlı tren hattı yaparak ülkemizi bölgesel ve küresel ölçekte ulaşımda yüksek hızlı trenlerin etkin olduğu bir ülke haline getiriyoruz” dedi.

2012’DE KAÇ KİŞİ KULLANDI?

Yıldırım, 2012 yılında 3 milyon 375 bin kişinin Yüksek Hızlı Trenle (YHT) yolculuk yaptığını söyledi. YHT’lerin hizmete girmesinden bu yana taşınan yolcu sayısının 8 milyon 750 bini geçtiğine dikkat çeken Yıldırım, ”Sadece 2012 yılında 1 milyon 375 bini Konya-Ankara, 2 milyonu Eskişehir-Ankara hattında olmak üzere 3 milyon 375 bin kişi YHT ile yolculuk yaptı. Böylece, 2009 yılında hizmete alınan Yüksek Hızlı Tren hatlarında taşınan yolcu sayısı, 8 milyon 750 bini geçti. YHT’ler artık her seferi tamamen dolu olarak yapıyor” dedi.

YHT’LER MİLLİ ÜRETİM OLACAK

YHT hatlarında ”milli tren setlerinin” hizmet vermesi için çalışma yaptıklarına dikkat çeken Yıldırım, 2023 yılına kadar Türkiye’nin kendi yüksek hızlı tren setlerini üretmesi için gerekli altyapıyı hazırladıklarını söyledi. YHT rayları, demiryolu makası, YHT traversleri üretiminin artık Türkiye’de yapılabildiğinin altını çizen Yıldırım, ”Her şeyin bir sırası var. Yerli demiryolu endüstrisi oluşturmayı da yeni yol yapmak kadar önemsiyoruz. 10 yılda travers, ray, makas gibi birçok demiryolu altyapısını üretir hale geldik. Şu anda da yerli sinyalizasyon pilot uygulama aşamasına geldi. 2023 yılına kadar da yerli YHT seti üretmeye başlayacağız” dedi.

yht

 

Kaynak : www.ekofinans.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

15 / 3,165