Ankara İstanbul hızlı tren seferleri başlıyor

Ankara İstanbul hızlı tren seferleri başlıyor

Bakan Binali Yıldırım, Ankara İstanbul arasındaki hızlı tren seferlerinin bu yılın sonunda başlayacağını açıkladı. Hızlı tren hattı 4 milyar dolara mal olacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara İstanbul arasındaki hızlı tren seferlerinin yıl sonunda başlayacağını açıkladı. Çalışmaları devam eden Ankara-İstanbul hızlı tren hattı 4 milyar dolara mal olacak.

Bakan Yıldırım, CHP İstanbul milletvekili Erdoğan Toprak’ın bu konudaki soru önergesini cevaplandırdı ve ‘’ Projenin, Ankara-Eskişehir kısmı 2009’da açıldı. Eskişehir-İstanbul kısmında da çalışmalar sürüyor. Çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlamayı ve Ankara-İstanbul arasında da hızlı tren seferlerine başlamayı hedefliyoruz. Projenin toplam tutarı, 2013 birim fiyatlarına göre, 4 milyar dolar veya 7,2 milyar liradır” dedi.

Yıldırım, havaalanlarındaki yolcu trafiğinin de yüzde 280 oranında arttığını belirtti ve ‘’ 2003 yılında 34,4 milyon iken bugün 130,6 milyona yükselmiştir. 2003-2012 arasında havalimanlarımıza bütçe, öz kaynaklardan 4,8 milyar; kamu-özel iş birliğinden de 1,7 milyar yatırım yapıldı” dedi.

Bakan, İstanbul Avrupa yakasındaki yeni havalimanının da 77 milyon metrekare büyüklüğünde bir alana 4 etap hâlinde yapılacağını bildirdi. Yeni havaalanında 6 pist olacak ve yılda 150 milyon yolcuya hizmet verecek.

binali-yildirim

Kaynak : medyabar.com

Benzer haberler:

Yorum Yaz

91 / 1,624