Konya Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Hattı bittiKonya Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Hattı bitti

Bakan Yıldırım, tatil yaptığı Denizli’de esnafı ziyaret etti, Bayramyeri Meydanında vatandaşlar ve Japon turistler ile bir süre sohbet etti.

Daha sonra Denizli Ticaret Odası’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, demiryollarında son 10 yıldır ciddi projeler yürüttüklerini, bunların yüksek hızlı tren, mevcut hatların yenilenmesi, elektrikli olmayan hatların elektrikli hale getirilmesi, sinyalsiz hatların sinyalli hale getirilmesi ve yerli demiryolu sanayinin kurulması olduğunu söyledi.

Yıldırım, projelerin hepsinde belirli bir mesafe alındığını ifade ederek,

“Yüksek hızlı trende Ankara-Eskişehir, Eskişehir-Konya tamamen bitti. Bu yılın sonunda Ankara-İstanbul açılacak. İzmir-Ankara-Afyon-Uşak-Manisa ve Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas hattına başladık. Bursa-Bilecik hattı da başladı. Diğerleri de planlama safhasında. Yerli demiryolu sanayisinde çok ciddi gelişmeler var. Artık en son model lokomotifi yapar hale geldik. Hızlı treni, yüksek hızlı treni, normal tren raylarını, traversleri, bağlantı elemanlarını yapar hale geldik. Demiryollarında herşey dışardan alınırken şu anda yüzde 50’den fazlasını Türkiye’de yapar hale geldik” dedi.

yht

Kaynak : www.hakimiyet.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

16 / 2,805