Londradan Eskişehire hızlı trenle 5 saatte ulaşımLondradan Eskişehire : Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’nin her ay düzenlediği Medya İl Yöneticileri ile Buluşuyor programına katılan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak gündemle ilgili önemli konulara açıklık getirdi.

Sorulan bir soru üzerine Kızılinler projesinin son durumu hakkında bilgi veren Başkan Burhan Sakallı, bölgedeki 110 milyon metrekareyi planladıklarını söyledi. Şu anda yapılan planlamanın 25 bin yatak kapasiteli olduğunu anlatan Sakallı “Bu 50 otel inşa edilebilir anlamdadır. Biz destinasyon, termal sağlık turizm şehrinin kurulmasını öngörüyoruz. Bu ne zaman hayat geçerse en önemli başlıklardan bir olacak. Eğer istenirse tüm taraflar kararlı ve azimli olursa, İl Emlak Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve kararlı bir yatırımcı olursa bugün Kızılinler’de bir yatırımın temeli atılabilir. Bizim öngördüğümüz yatırım uzun vadede 2,5 trilyonluk bir yatırımdır” dedi.

LONDRA’DAN ESKİŞEHİR’E HIZLI TRENLE 5 SAATTE ULAŞIM

Eskişehir’in en ulaşılabilir kent konumuna geldiğini kaydeden Başkan Sakallı, “Şehrimizin, tüccarlar, yatırımcılar için ne kadar verimli olduğu konusunda sürekli tanıtımlar yapıyoruz. Başkan olarak yapmak istediğimiz şey, kentin olanaklarını yatırımcılara anlatmak. Bizim şehrimiz hem kendi ülkesindeki hem de diğer ülkelerin şehirleri ile rekabet içinde. Sosyal kültürel ve ekonomik hayatıyla hayatın her alanında şehrimizi en iyi konuma getirmek için yarışıyoruz. Ankara YHT seferleri başladığında, Marmaray açıldığında Londra’dan hızlı trene binen bir vatandaş 5 saat sonra Eskişehir’e inme imkanı bulacak. Düşünün buradan Londra’ya, Londra’dan buraya geliyorsunuz ne uçak ne otobüs gerekmeyecek. Bu ne zaman olacak muhtemelen 1-2 yıl içinde olacak bir şey. Bu şehir Türkiye’nin en kolay ulaşılabilir şehirlerinden biri. Türkiye’de artık her şeyi yapabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

SAKALLI’NIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI
ESTV Genel Müdürü Soner Yüksel’in, “Yerel seçim hareketi var, benim gözlemlediğim Burhan Sakallı portesi bu sene eskisi gibi sakin değil, Büyükşehir’i ilgilendiren konularda açıklamalar gelmeye başladı. Büyükşehir için bir ön çalışma var mı? sorusuna Başkan Sakallı, “Bu şehirde doğmuş burada gençliği geçmiş, eğitiminin büyük bir bölümünü burada tamamlamış, ailesi bu şehirde yaşayan ve 2 dönemdir belediye başkanlığı yapan biri olarak kentteki bir soruna tarafsız kalamam. Bu şehirde yaşanan her şey, her sorun bir vatandaş ve bir belediye başkanı olarak benimle ilgili. Görüşlerimi zaman zaman sizlerle paylaşıyorum. Eskişehir’in daha güzel bir şehir olması için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Sadece belediye hizmetleri değil, kamu hizmetleri ve özel sektörün sanayicilerin esnafın ya da herhangi bir vatandaşın şehir için yapmayı düşündüğü her türlü çalışma benim ilgi alanıma giriyor. Odunpazarı Belediyesi’nin birincil görevi olmayan konular var. Eskişehir kentinin içinden geçen çevre yolu, alt geçitler, katlı kavşaklarla ilgili benim bir duruşum var. Yolun yapılması konusunda da girişimlerde bulundum, Ulaştırma Bakanı o dönemde yaklaşık 300 milyon yatırım yaptı. Bu sürecin tümünde vardım. Havaalanı pistinin uzatılması konusunda Ankara’ya giden heyet içinde ben de vardım. Demiryolunun yer altına alınmasında, yüksek hızlı tren çalışmalarının hızlandırılması konusunda çalışan Ankara’ya giden heyetlerde ben de vardım. Güncel bir mesele olan stadyum konusunda, mevcut stadyumun yerinin ne yapılacağı konuları benim ilgilendiğim konulardır. Görüşmelerim, milletvekilleri, Bakanlar ve hatta Başbakan nezdinde gerçekleşiyor. Bu şehrin bugün karar alanları yarın olamayacak, ama bu şehir var olmaya devam edecek. Bunu düşünerek karar almamız gerekiyor. Kent yöneticileri olarak bizler bir karar verirken, bir şeyler inşa ederken bizden sonrakileri de görmemiz gerekiyor. Biz bu şehirleri hem atalarımızdan miras, hem de çocuklarımızdan ödünç aldık. Dolayısıyla çok fazla sorumluluğumuz var. 1/25 binlik plan demek bir şehrin gelecek 50 yılını planlamak demek. Geçtiğimiz günlerde bunu yaptık. Henüz açılmayan güney çevre yoluna kadar Eskişehir’i planlamıştım, üniversite alanları otogarlar, teren garları, teknoloji olimpiyat köyleri silikon vadi, bunu günlerce tartıştık. Ancak Büyükşehir belediyesi bunu iptal etti. Sonra bunu mahkemeye verdik, mahkeme bizi haklı buldu ve kararı iptal etti. Şimdi tekrar başvurumuzu yaptık 1/25 binlik planla ilgili, bekliyoruz” dedi

KARAPINAR PROJESİNDE SONA GELİNDİ

TOKİ ile birlikte yürütülen Karapınar Gece Kondu Önleme Projesi hakkında da bilgi veren Sakallı, yapımı süren bin 100 konutun bu yaz teslim edileceğini kaydetti. Başkan Sakallı, 940 konutun hak sahiplerine verileceğini kaydeden Sakallı, geriye kalan 160 konutun ise satışa çıkartılacağını kaydederek “Proje içinde bulunan, ancak yapımına başlanmayan 444 konutun yakın zamanda ihalesi yapılacak. Ayrıca şuan yapılan yarım milyon metrekarelik alanda devam eden projenin aynısını başka bir alana yapacağız” diye konuştu.

ESKİŞEHİR BASINI ETKİN BİR KONUMDA
Toplantıda söz alan Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca da çalışmalar hakkında bilgi verdi. Karaca şunları söyledi: “Basın kuruluşları içinde oldukça etkin bir konumdayız. Önümüzdeki cumartesi medya başarı ödülleri törenini yapacağız. Türkiye’de bulunan en büyük basın kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun genel başkanı üyemiz, ben de genel başkan vekiliyim. Eskişehir basının kalitesine baktığımızda ülkede Eskişehir’in bir farkı olduğunu görüyoruz. Buradaki amacımız sizlerle görüşüp sorularımızı sormak sizin de sorularınız yanıtlamak için samimi bir ortamı buraya getirdik. Sizlere katılımınız için teşekkür ediyoruz” diye belirtti.

                                                 kaynak: www.iha.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

3 Yorum - Londradan Eskişehire hızlı trenle 5 saatte ulaşım

  1. ferdi dedi ki:

    ingiltereye hızlı trenle nasıl gide bilrim ve nerden …

  2. ferat dedi ki:

    eskısehirden londraya hızlı tren basladımı bılen varmı

  3. ferat dedi ki:

    ıstanbuldan gıdeceksın

Yorum Yaz

22 / 2,474