Eskişehir İstasyon Köprüsü Yıkımı Tramvayın Seferlerini AksatmamalıEskişehir İstasyon Köprüsü Yıkımı Tramvayın Seferlerini Aksatmamalı :Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen “(İstasyon Köprüsü) Köprü, Devlet Demir Yolları tarafından yıkılarak yer altındaki tünel ucu yapıldıktan sonra tramvay hattı onun üzerinden tekrar eski haline, yine Devlet Demir Yolları tarafından getirilecektir” “Devlet Demir Yolları ile son varılan mutabakat, köprünün günde 90 bin yolcu taşıyan tramvayın seferlerini aksatmadan yıkılmasıdır.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Ankara-İstanbul YHT hattı çalışmaları kapsamında İstasyon Köprüsü’nün Devlet Demir Yolları tarafından yıkılarak yer altındaki tünelin ucu yapıldıktan sonra tramvay hattının tünelin üzerinden tekrar eski haline, yine Devlet Demir Yolları tarafından getirileceğini bildirdi.

Büyükerşen, yaptığı yazılı açıklamada, 2 gün önce TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Ankara-İstanbul YHT hattının Eskişehir’den geçecek kısmıyla ilgili görüşme yaptıklarını anımsattı.

İstasyon Köprüsü’nün bugünkü durumda yıkılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Büyükerşen, şunları kaydetti :

“Tramvay güzergahı için gerekli dört makas yapılarak geçecek bir servis yolu oluşturulup, İsmet İnönü Caddesi’ndeki hatta bağlanması, belediyemiz ve Devlet Demir Yolları teknik ekiplerince tek çözüm olarak ortaya çıktı. Böylece tramvay seferleri bu servis yolunu kullanacak. Köprü, Devlet Demir Yolları tarafından yıkılarak yer altındaki tünel ucu yapıldıktan sonra tramvay hattı onun üzerinden tekrar eski haline, yine Devlet Demir Yolları tarafından getirilecektir.

Tramvay servis yolu için gerekli olan 4 makas henüz Devlet Demir Yolları tarafından temin edilmemiş. Makasların siparişi ve teminin zaman alacak. Ayrıca tüneli yapan müteahhit firma ile köprüyü yıkacak olan firmanın koordineli çalışması sağlanmalıdır. Söz konusu işlerin yapılabilmesi için zaman ihtiyacı orta yere çıkmaktadır. Bu konu hariç servis yolu ile tramvay yolunun elektrifikasyon modeli Eskişehir Hafif Raylı Sistem İşletmesi ve Devlet Demir Yolları uzmanlarınca çözüldüğü için başkaca bir sorun, şimdilik görülmemektedir. Sonuç olarak Devlet Demir Yolları ile son varılan mutabakat, köprünün günde 90 bin yolcu taşıyan tramvayın seferlerini aksatmadan yıkılmasıdır.

 

Eskisehir-istasyon-Koprusu-Yikimi-Tramvayin-Seferlerini-Aksatmamali

Kaynak : www.sondakika.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 1,895