Raylı sistem halka açılıyor | AntalyaRaylı sistem halka açılıyor :Antalya Büyükşehir Belediyesi, hafif raylı sistem güzergahında Şarampol, İsmet Paşa ve Ali Çetinkaya caddelerinde büyük bir dokunuşa hazırlanıyor. Bordür taşları ve bariyerlerle ayrılan güzergah, asfaltla aynı seviyeye indirilecek ve caddeler yaya, taşıt, bisiklet olmak üzere tüm trafiğin ortak kullanımına sunulacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Emin Pehlivan, Türkiye ve dünyanın önemli şehirlerindeki hafif raylı sistem örneklerini incelediklerini söyledi. Sistemin iyi örneklerinde, özellikle kent merkezlerinde hafif raylı sistem için tercihli yol uygulaması bulunmadığını anlatan Pehlivan, sistemin günlük trafiğin bir parçası olarak değerlendirilerek otomobil, bisiklet, yaya gibi trafiğin diğer unsurlarıyla birlikte hareket ettiğini aktardı.

Tasarım aşamasında
Pehlivan, “Öncelikli olarak düşündüğümüz belirtilen güzergahta hafif raylı sistemin hattını trafiğin normal akışı içine almak” dedi. Fakat projenin şu an tasarım aşamasında olduğunu kaydeden Daire Başkanı Pehlivan, çalışmayı etkileyecek çok sayıda faktör bulunduğunu sözlerine ekledi. Bu düzenlemeyle ilgili ayrıca Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) de karar alması gerektiğini belirten Pehlivan, “Tüm faktörleri tek tek inceleyip bir proje ortaya çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Rayli-sistem-halka-aciliyor

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

221 / 2,084