Tacikistan demiryolu projesi için iki seçenek

Tacikistan demiryolu projesi için iki seçenek :Tacikistan, ülkeden geçecek Türkmenistan-Afganistan demiryolu projesinde iki farklı güzargah üzerinde duruyor.

Tacikistan Demiryolları Müdürlüğü, Türkmenistan-Tacikistan-Afganistan demiryolu projesinin ülkeden geçecek kısmı için iki farklı güzergahtan birini seçeceklerini kaydetti. Tacikistan Demiryolları Müdürlüğü Başkanı Amanullo Hukumov, ilk seçeneğin Celaleddin Rumi ilçesinden Aşağı Pyendj’a kadar nehir üzerine yapılacak 800 metre uzunluğundaki köprü sayesinde yolu 50 kilometre kısaltacağı ifade edildi. Amanullo Hukumov, ikinci seçenek olarak yine yolu kısaltacak güzergahların arandığını belirtti.

Hukumov, Türkmen tarafının projenin kendi bölgesindeki kısmını ve demiryolunun Afganistan’ın Mezarı Şerif bölgesine ulaşacak kısmının fizibilite çalışmasının tamamlandığını da belirtti. Orta Asya ülkelerini birbirine bağlayacak yeni demiryolu projesinde Türkmenistan tarafı 90 kilometre, Afganistan ise 500 kilometre uzunluğunda ray döşeyecek.

Türkmenistan, Afganistan, ve Tacikistan devlet başkanlarının mart ayında aldığı karar ile geçtiğimiz ay temeli atılan demiryolu projesinin hayata dönüşmesi halinde, Orta Asya ülkelerinin limanlar aracılığıyla ulusararası pazarlara ulaşmasına imkan sağlanacak. Çin, İran ve Kırgızistan’ı da yakından ilgilendiren projenin 2015 yılında tamamlanacağı kaydediliyor.

Tacikistan-demiryolu-projesi-icin-iki-secenek

Kaynak : www.dunyabulteni.net

Benzer haberler:

Yorum Yaz

122 / 1,680