İzmir Büyükşehir Belediyesi Tramvay Hatları Projesiİzmir Büyükşehir Belediyesi Tramvay Hatları Projesi Üçkuyular – Konak – Alsancak -Halkapınar (Konak) ve Karşıyaka tramvay hattı için önümüzdeki günlerde ilan yapılması planlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek “Üçkuyular – Konak – Alsancak – Halkapınar (Konak) ve Karşıyaka Tramvay Hattı İhaleleri” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; projelerle ilgili ilan yapılabilmesi için beklenen Kalkınma Bakanlığı onayı 23 Ağustos 2013 tarihinde alındı. Projelerle ilgili onay yazısının Belediye ulaştığını belirten yetkililer, tramvay hattı ihaleleri ile ilgili ilanın önümüzdeki günlerde yapılmasının beklendiğini kaydettiler.

Bilindiği gibi, şartname hazırlık çalışmaları tamamlanan ihaleler için geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı onayı alınmıştı. Yapımı planlanan tramvay projeleri ile ilgili bilgiler şöyleydi:

Konak Tramvayı
– Üçkuyular Metro İstasyonu’ndan başlayarak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’ne kadar uzanan hat, Swissotel Büyük Efes’in arkasıdaki Şehit Nevres Bulvarı’ndan Montrö Meydanı ve Şair Eşref Bulvarı’ndaki orta refüjden geçerek TMO siloları önüne ve oradan da Şehitler Caddesi’ni takiben Halkapınar Metro İstasyonu’na ulaşacak.
– Güzergah: Fahrettin Altay Meydanı-Konak-Halkapınar
– Uzunluk: 13 kilometre
– İstasyon: 21 adet
– Maliyet: 332 milyon lira

Karşıyaka Tramvayı
– Alaybey’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Cemal Gürsel Caddesi, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İZBAN Çiğli Depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek.

– Güzergah: Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir
– Uzunluk: 10 kilometre
– İstasyon: 16 adet
– Maliyet: 259 milyon lira

Ref.: Yatırımlar Dergisi 1138/01 Temmuz 2013 (ŞB)

Izmir Buyuksehir Belediyesi Tramvay Hatlari Projesi

Kaynak : www.yatirimlar.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

19 / 2,694