Çılgın proje değil, felaket çılgınlığıÇılgın proje değil, felaket çılgınlığı :İSTANBUL geçmişte bir su kenti iken giderek bir kara kentine dönüştü. Bu gidişte hep politik hamleler etken oldu.
3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul ile bağlamındaki yerleşme projesi ise bu gidişin en vahim son üç halkası.
Projelerin ne zaman başlayıp hangi süreçlerden geçtiğine baktığımızda büyük bir hukuksuzluğa, şehir ve bölge planlama biliminin hiçe sayıldığına tanık oluyoruz.
Son dönemde dava açmanın da pek anlamı yok. Gerek hâkim değiştirmeyle, gerek bilirkişi raporlarının hilafına kararlarla bu projeler devam ediyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Betül Şengezer’in Kanal İstanbul projesiyle ilgili yaptığı çalışma durumu ortaya koyuyor.
Kanal İstanbul projesinin alanı 30 bin hektar. Yani İstanbul’un tüm yerleşik alanının yarısı kadar bir yer Bakanlar Kurulu kararıyla proje alanı ilan edilmiş durumda.
Bu çılgın projenin maliyeti 10 milyar dolar deniyor, ama ortada bir fizibilite yok. Zaten bu para nereden çıkacak, orası da soru işareti.

Hem Panama hem de Süveyş Kanalı dünya deniz transitinin yapıldığı aksın üzerinde. Bu kanallar mesafeyi kısaltarak toplamda 40 bin kilometrelik taşımacılık maliyetini azaltıyor.
47 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul ise taşıma maliyetlerini azaltmayacak. E niye yapıyorsunuz?

Deniyor ki “Kanal İstanbul’da gemiler beklemeyecek, patır patır geçecekler, bu önemli bir maliyet kaybıydı, bunu azaltacağız”.
Oysa Panama Kanalı’nda da resimlere baktığımızda tankerlerin sıra sıra beklediğini görüyoruz.
Hadi varsayalım ki yeni kanaldan tankerler patır patır geçti, Çanakkale Boğazı’nı ne yapacağız? O zaman ona da mı bir alternatif açacağız? Orada tankerler beklemeyecek mi?

Bu kanalın üzerinden geçmek için neresinden baksanız 3-5 köprüye ihtiyaç olacak. Bunlar bu maliyetin içinde mi, düşünüldü mü? Sanmam.

Ayrıca Montrö gibi uluslararası bir anlaşmanız var. Bu kapsamda diğer uluslar sizin yaptığınız diğer kanaldan paralı olarak geçmeyi kabul edecek mi? Bu uluslararası düzeyde hukuki sorun yaratabilir. Bu kadar yatırımı yaptıktan sonra Rusya “Ben geçirmiyorum” derse ne yapacaksınız? Boru hatlarına bu kadar masraf yapıldıktan sonra adam niye tankerle taşısın?

Diyorsunuz ki “Boğaz’ı rekreaktif amaçla kullanacağım”. Ama planlara bakıyoruz, Küçükçekmece Gölü’nün etrafına spor alanları, rekreaktif alanlar vs gibi fonksiyonlar vermişsiniz. Kendinizle çelişiyorsunuz.

Kanal İstanbul yapıldığı takdirde Karadeniz ile Marmara Denizi’nin ekolojisinin tamamen değişeceğine dair kanıtlar var.

 

Bu sorunların hepsinin ayrı ayrı irdelenip fizibilite raporlarının yapılması lazım. Ortada rapor falan yok. Böyle yönetim mi olur?

Burası devletin arazisinin çok olduğu bir bölge. Bunlar TOKİ gelir paylaşımı yöntemiyle bazı inşaat firmalarına veriliyor. İnşaatlar şu anda devam ediyor.
Bugüne kadar istenseydi İstanbul’daki çok önemli, can kaybına neden olacak ağır hasar ve ötesi yapılar sorunu çözülebilirdi. Bu yapılmadı, nedense 10 yıl sonra bütün İstanbul’u taşıma gibi başka bir proje geldi.
TOKİ’nin Kanal İstanbul’u içine alan 30 bin hektarlık alandan elde edeceği gelir 135 milyar dolar civarında.
2002’den beri toplanan deprem vergisi ise 44 milyar lira.
Burada sorunun deprem olmadığı, buradan elde edilecek kaynak için depremin bahane gösterildiği ortada. Çünkü bunca yıl geçmesine ve bunca imkân olmasına rağmen çözüm yolları denenmedi.
Haritaya baktığımızda da kentsel dönüşüm alanlarının riskli alanlarla pek bağlantısı olmadığını görüyoruz. Yani gerekçenin görünmeyen, saklanan yüzü aslında deprem değil, finansal getiri.

Getiri finansal ama götürü yaşamsal.
Kanal İstanbul çılgın proje falan değil, bir felaket çılgınlığı.
Meselenin siyasi partilerle de ilgisi yok aslında.
Bu rant her zaman, her iktidarın, kim olursa olsun ağzının suyunu akıtıyor.
Ve başlayan bu “çılgınlıkların” devamı geliyor.
Önemli olan…
Biz farkında olalım ve bunun karşısında duralım.

kanalistanbul-kanal-istanbul-cilgin-proje

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

  • Güney Kore Kanal İstanbul Projesine Talip Oldu Güney Kore 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ardından kamuoyunda 'Çılgın proje' olarak da bilinen Kanal İstanbul projesine de talip oldu. Yakın zamanda ihalesinin yapılması planlanan Kanal […]
  • Dünyanın 10 Dev Projesinin 6’sı Türkiye’de Dünyanın 10 dev projesinin 6’sının Türkiye’de olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugüne kadar bu ülkede hep hizmetleriyle anılan hükümetler kurduk” dedi24 Haziran […]
  • CHP’li Yedekci: “Ya Kanal, Ya İstanbul” CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci’nin Kanal İstanbul Projesi’nin güzergahlarının ve kesitlerinin belirlenmesi için etüt proje sözleşmesinin imzalandığı açıklanmasına ilişkin basın […]
  • Hayalet Gemiler Ekonomiye Kazandırılacak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, halk arasında "hayalet" olarak adlandırılan, liman ve sahillere terk edilmiş batık veya yarı batık gemilerin temizlenmesine yönelik […]
  • 3. Havalimanına Martı Ve Leyleği Ayırt Edecek Sistem 3.Havalimanı için açılan FOD (Yabancı Madde Tespit) sistemi ihalesinde farklı uygulamalar öne çıkıyor. Buna göre ihaleyi kazanan firma 3’üncü havalimanı için kuş tiplerini tespit edecek, […]
  • İstanbul Yeni Havalimanı Yolcu Vergisi 20 Euro Açılışı 29 Ekim’de planlanan İstanbul Yeni Havalimanı için işletmesi şirket İGA, havayolu şirketlerine terminal ve yolcu hizmetlerini kapsayan vergi için yazı göndermeye başladı. […]
  • 3. Havalimanı’nı Tamamlamak İçin 1 Milyar Avro Ek Kredi Alındı Üçüncü Havalimanı inşaatının ilk fazının tamamlanabilmesi için bankalardan 1 milyar avro ek kredi alındı. Alınan kredi tutarı böylece 5,5 milyar avroya ulaştı. Cumhurbaşkanı Üçüncü […]
  • 3. Havalimanı için 150 bin kişi göç edecek Üçüncü havalimanının açılmasıyla birlikte en az 150 bin kişi daha kentin kuzeyine taşınacak. Emlak piyasası hareketlendi.Üçüncü havalimanının iskeleti ortaya çıkmaya başladı. Pistlerin […]
  • 3’üncü Havalimanı’na Big Bang Taşınma 29 Ekim’de hizmete açılması planlanan 3’üncü Havalimanı’na taşınma, ‘Big Bang’ diye adlandırılan sistemle 45 saatte tamamlanacak. Taşınma sürecine fiilen 30 Ekim 2018 Salı günü 03.00’de […]
  • 3. Havalimanı İnşaatının Yüzde 70’i Bitti İstanbul Konge Merkezi'nde düzenlenen 10. Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı'na katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbuluların merakla […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 / 4,613