Çin metrosunda uçaklardaki gibi güvenlik kontrolü başlıyorÇin metrosunda uçaklardaki gibi güvenlik kontrolü başlıyor :Çin’in başkenti Pekin’de metro istasyonlarında artık yolcular da güvenlik kontrolünden geçiyor.

Artan güvenlik endişesinden dolayı Pekin’deki tarihi Tiananmen Meydanı’nda bulunan iki metro istasyonunda yolcuların üst arama gibi güvenlik kontrolüne tabi tutulacağı kaydedildi. Devlet medyasına göre bu uygulamanın pilot olarak başlatılacağı, alınacak sonuçlara göre diğer istasyonlarda da uygulanabileceği belirtildi. Mevcut uygulamada metroya binecek yolcular sadece yanındaki eşyalarını X-Ray cihazından geçiriyordu.

YOĞUNLUKTAN DOLAYI BİLET FİYATLARI ARTACAK

Öte yandan Pekin hükümeti, metro bilet fiyatlarını arttırmayı planlıyor. Mevcut uygulamada 2 yuanlik (0,3 TL) biletle şehirdeki 16 metro hattında istasyondan çıkmadan seyahat yapabiliyordu. Halk da genelde trafik sıkışıklığının özellikle iş saatlerinde çekilmez hale geldiği Pekin’de genelde metroyu tercih ediyor. Her ne kadar sabah ve akşam yoğun saatlerde metro çekilmez hale gelse de işe yada eve geç kalma riski olmadığından ötürü halk genelde metroyu tercih ediyor. Yönetim, 8 hatta günlük 4 milyon yolcunun taşındığı Pekin’deki metro hatlarında yoğun saatlerdeki yolcu yoğunluğunu azaltmak için bilet fiyatlarını 5-6 yuana (1 TL) çıkarmayı planlıyor. Buna göre sabah 06:30-09:00 saatleri arası, akşam da 16:30-19:00 saatleri arasında yüksek fiyat uygulaması öngörülüyor.

Pekin hükümeti 2012 yılında metro için 17,5 milyar yuan (2.88 milyar dolar) sübvansiyon yapmıştı.

cin metrosunda ucaklardaki gibi guvenlik kontrolü basliyor

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

19 / 2,088