İstanbul’un duvarları çiçeklerle süslendi metrobüs durakları aydınlatıldıİstanbul’un duvarları çiçeklerle süslendi metrobüs durakları aydınlatıldı :İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kavşak duvarlarını çiçeklerle süsledi, metrobüs duraklarını led ışıklarla aydınlattı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, yeşil algısını, park ve bahçelerle sınırlı bırakmayan belediye, şehrin kavşak, duvar, yol kenarı, havuz gibi yerlerinde farklı temaları işleyen yeni çalışmaları İstanbullular’ın beğenisine sundu.

Bu kapsamda yeni başlatılan dikey bahçe uygulaması özellikle kavşakların duvarlarında gelişerek, geleneksel gri duvar olgusunu ve monotonluğu ortadan kaldırdı. Rengarenk mevsim çiçekleri yatay olarak dizilirken, sürücülere görkemli tablolarla eşlik ederek, daha estetik ve konforlu bir yolculuk yapmaları sağlandı. Aydınlatılan duvarlar adeta sanat galerisine dönüştü. Bir eser titizliğinde ekilen çiçekler aydınlatılarak, İstanbullular’a akşam gezebilecekleri bir sanat galerisi konsepti oluşturuldu. Dikey bahçe ile mimari aydınlatmada, “wallwasher” serisi armatürlere yer verildi. Çiçeklerin renklerini canlı ve doğal göstermek için mavi ve beyaz renk armatür ışık akışı seçildi.

– Metrobüs durakları led ışıklarla aydınlatıldı

Asansör ve yürüyen merdivenlerle engelli ve dezavantajlı vatandaşların kullanımına da açılmaya başlayan metrobüs durakları, yeni aydınlatmalarıyla modern bir görünüme kavuştu.

Yeni aydınlatmalar İstanbullular’a daha çok güven verirken, şehrin muhteşem manzarasına da görsel katkı sunuyor.

Aydınlatma çalışması, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Boğaziçi Köprüsü, Altunizade, Acıbadem, Uzunçayır, Fikirtepe ve Söğütlüçeşme duraklarında, Avrupa Yakası’nda ise Şükrübey, İETT Kampı, Küçükçekmece, Cennet Mahallesi, Florya (Yeşilova), Beşyol, Sefaköy, Yenibosna (Kuleli), Şirinevler (Ataköy), Bahçelievler, İncirli (Ömür), Zeytinburnu, Merter, Cevizlibağ, Topkapı, Bayrampaşa (Maltepe), Vatan Caddesi, Edirnekapı, Ayvansaray, Halıcıoğlu, Okmeydanı, Perpa, SSK Okmeydanı Hastanesi ve Çağlayan duraklarında hayata geçirildi.

Mimari unsurlar gözetilerek yeniden aydınlatılan duraklara, “Bekleme alanı” olgusu işlendi. Avrupa Yakası’nda toplam bin 101 led aydınlatma ile 13 pano, Anadolu Yakası’nda ise 669 led ile 9 pano kullanıldı.

istanbulun_duvarlari_bile_cicek_acti

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

20 / 5,725