Marmarayın arkeolojik kazıları için 70 milyon TL harcandı

marmarayin-arkeolojik-kazilari

Marmarayın arkeolojik kazıları için 70 milyon TL harcandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu, Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER) İstanbul İl Başkanlığı’nda raylı sistem projeleri hakkında bilgi verdi. Marmaray Projesi’nin bu yıl 29 Ekim’de hizmete açılacağını hatırlatan Balcıoğlu, “Çalışmalar sırasında başlayan arkeolojik kazılar için yaklaşık 70 milyon TL kaynak harcandı” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER) İstanbul İl Başkanlığı’nda Raylı Sistem Projeleri hakkında bilgi verdi. Aynı zamanda TEKDER istişare kurulu üyesi olan Balcıoğlu hazırladığı sunumda İstanbul’daki mevcut raylı sistemleri yatırımlarını ve 10 yıllık projeksiyonda yapılacak raylı sistemler projelerine değindi.
13,6 milyonluk nüfusun günde 24 milyon araç hareketine sebep olduğunun altını çizen Balcıoğlu, “Bir de bunun üzerine her gün 400 aracın trafiğe katıldığı” bilgisini verdi. 2004 yılında günlük 11 milyon yolculuk yapılırken 2012 yılında bu sayının 24 milyona çıktığını belirtti. İki kıtayı birbirine bağlayan şehirde günde yaklaşık 1,1 milyon kıtalar arası insan geçişi olduğunun da altını çizdi.
İstanbul ulaşımına çözüm üretmek için raylı sistem yatırımlarına ağırlık verdiklerini belirten Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu, 2012 yılındaki raylı sistem ağının İstanbul’un ulaşımındaki toplam payının yüzde 13’ten 2016 yılında yüzde 31,1’e çıkacağını belirtti.
Yenikapı’daki çalışmalar esnasında çıkan tarihi eserlerin bir kısmını istasyonlarda sergileyeceklerini belirtti. Arkeolojik kazılar için yaklaşık 70 milyon TL civarında kaynak harcandığını belirten Dursun Balcıoğlu İstanbul’un tarihine sahip çıktıklarının ifade etti.
TEKDER İstanbul İl Başkanlığı Seminer salonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Balcıoğlu, Yenikapı’da geçtiğimiz günlerde yaşanan vinç kazası ile ilgili bir soruya da yanıt verdi. Yanal kuvvetlerin etkisi ile devrilme riski bulunduğu fark edilen vinç ve çevresinin boşaltılarak emniyete alındığını belirten Dursun Balcıoğlu, vinci demonte edecek yetkilinin gelmek üzereyken vincin devrildiğini belirtti. Her hangi bir can kaybı yaşanmamasında alınan emniyet tedbirlerinin büyük rolü olduğunu belirtti.

marmarayin-arkeolojik-kazilari


Ayrıca bakınız…

Levent Özen
Takip et

Levent Özen

Genel Yayın Yönetmeni / Editor in Chief at RayHaber
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.
Levent Özen
Takip et

Benzer demiryolu haberleri:

Güncelleme: - .


Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için
Nettercume.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RayHaber | www.rayhaber.com | Türkiyenin Demiryolu Sitesi ve Dergisi located at Adalet mah. Anadolu cad. Megapol Tower 41/81 , İzmir, Bayraklı . Reviewed by 19702 demiryolcu rated: 4.6 / 5
221 / 1,906