Bakan Elvan ulaşım yatırımları ile ilgili konuştuBakan Elvan ulaşım yatırımları ile ilgili konuştu :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “2020’li yıllarda uçuş merkezi yoğunluğunun Türkiye olacağı yönünde çalışmalar var” dedi.6. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Bakan Elvan, Türkiye’nin Avrupa, Asya ve Ortadoğu ile önemli bir karayolları bağlantısı olduğunu belirterek, “Birleşmiş Miletler tarafından belirlenmiş ana trafik arterlerine göre 9 bin 361 kilometrelik karayolu bu kapsamda yer alıyor.

Trans Avrupa Kuzey-Güney Otoyolu kapsamında 6 bin 970 kilometrelik bir karayolu ağı var. Karadeniz Ekonomik İşbirliği kapsamında 4 bin 472 kilometrelik karayoluna sahibiz” diye konuştu.Demiryollarının Avrupa’ya olan bağlantısının Van Gölü üzerinden Almati ve İran’a demiryolu hattına indiğini kaydeden Bakan Elvan, “Burada bazı eksikliklerimiz var. Demiryolu ile ilgili daha da mükemmel hale getirilmesi açısından Marmaray’ı açtık. Ama Marmaray ile ilgili eksikler var.

Özellikle Avrupa’yı Asya’ya bağlayacak olan demiryolu hattındaki eksikleri tamamlıyoruz. Yılsonu itibariyle eksiklikler tamamlanmış olacak. Kars-Tiflis-Bakü hattı yapımına başladık. Bu hat tamamlanır tamamlanmaz Hazar üzerinden bir bağlantı söz konusu olacak” dedi.Hava taşımacılığı konusunda da bilgi veren Bakan Elvan, “2020’li yıllarda uçuş merkezi yoğunluğunun Türkiye olacağı yönünde çalışmalar var. Bu yönde hazırlanıyoruz” şeklinde konuştu.Elvan, deniz taşımacılığı konusunda ise, “Özellikle karayolu taşımacılığı Türkiye açısından büyük önem taşıyor.

Yılda 1 milyon 250 binin üzerinde araç, dünyanın değişik ülkelerinde karayoluyla taşımacılık gerçekleştiriyor. Ro-Ro seferlerine baktığımızda artış olmasına rağmen istenilen düzeyde olmadığını görüyoruz. Bu noktada büyükelçilerimizin tavsiyelerine ihtiyacımız var. Bu Ro-Ro seferlerini nasıl, ne şekilde geliştirebiliriz, daha iyi noktalara nasıl götürebiliriz, bunun arayışında olmamız gerekiyor. Ro-Ro hatlarını nasıl geliştirebiliriz, bu konuda birlikte düşünmeliyiz” diye konuştu.Ulaştırma sektöründeki yatırımlardan bahseden Elvan, 161 milyar lira yatırım yaptıklarını vurgulayarak şunları söyledi:”Bunun aşağı yukarı 100 milyar lirası karayoluna, 30 milyar lirası demiryoluna, haberleşme sektörü için 20 milyar civarında, demiryolu için 2,6 milyar lira, havayolu içinde 8,8 milyar lira. Geçmiş dönemlerde demiryoluna yatırımların oranının yüzde 3-5’i geçmediği oran, yüzde 20’ye ulaşmış durumda.”Bakan Elvan, 3. köprü, 3. havalimanı ve diğer projeler hakkında büyükelçilere bilgi verdi.

Bakan Elvan ulasim yatirimlari ile ilgili konustu

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 / 1,342