Samsun raylı sistem hattı rantabl değilSamsun raylı sistem hattı rantabl değil : CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tarık Cengiz, projelerini tanıtmak için basın mensuplarıyla Derya Düğün Salonu’nda bir araya geldi.

Önce kent merkezi ve 14 ilçeyi kapsayan projelerinin yer aldığı broşürleri dağıtan Tarık Cengiz, ilçelerden merkeze gelen vatandaşların raylı sistem yüzünden 3 araç değiştirmek zorunda kaldıklarını, göreve gelmeleri halinde bu eziyete son vereceklerini kaydetti. Samsun’da toplu taşımaya çok para harcandığını ama insanların yine 3 araç değiştirmek zorunda kalarak eziyet çektiğini kaydeden Cengiz, şöyle konuştu: “Samsun’da yapılan raylı sistem zamanında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından ret görmüş bir sistem. Nedeni de çok basit . Bir raylı sistemin rantabl, yani ekonomik olabilmesi için şehir merkezi nüfusunun 1 milyon olması gerekiyor. Ama Samsun kent merkezi nüfusu 550 bin. Günde raylı sistemin 70 bin yolcu taşıması gerekiyor. Ama şu anki ulaştığı rakam 30-32 bin civarında. Dolayısıyla işte bu insanları birkaç araç değiştirmek zorunda bırakarak amaçları raylı sistemde daha fazla yolcu taşımak. Şu an için 2013 yılı rakamlarıyla raylı sistemin kent halkına maliyeti çıplak 300 milyon lira. Buna kur farkı ve son alınan vagonları da ilave ettiğinizde toplam 500 milyon lira maliyeti var. Belediyenin ise yıllık geliri 200 milyon lira. Yani belediye 2.5 yıllık gelirini hiçbir yatırım yapmadan, personele maaş ödemeden raylı sisteme bağlamış durumda. Biz raylı sisteme karşı değiliz ama zamansız yapılan işlere karşıyız. Burada yapılması gereken Taflan’dan Tekkeköye, havaalanına kadar oluşturulacak bir hatta özel otobüs yolu yapılması daha mantıklı. Burada acıkça ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile iş yapılıyor.”

 

samsun-hafif-rayli-sistem-hatti

Benzer Demiryolu Haberleri

2 Yorum - Samsun raylı sistem hattı rantabl değil

 1. Baha Şenkök dedi ki:

  Samsun TRAM Projesinin rantabel olup, olmadığını bilmiyorum. Kulaktan dolma güvenilirliği şüpheli bilgilerle de ahkam kesmek asla istemediğim bir şey. ANCAK bizdeki gibi birden bire milyonluk olan kentleri, yaşlı eski Avrupada bulmak, oldukça zordur… 100. – 500. Bin arası nüfusa sahip kentlerin ise neredeyse hepsinde mükemmel Raylı-Toplu-Taşımaclık olduğunu görebilirsiniz. Bu sistemlerin rantabel şekilde işletildiği kesindir.
  ANA SORU şu: hangi kıstasa göre RANTABEL kelimesini tanımlıyorsunuz?
  Şayet %100 ekonomik İşletme-Masrafları…! v.b.g. savları öne sürerseniz, tüm ednekliklerine rağmen, eldeki lastik tekerlekli toplu ulaşım araçlarını devreden çıkararak işe başlayabilirsiniz. Çünkü teorik olarak toplu ulaşım sistemlerinin HİÇ BİRİSİ rantabel değildir! (Aksini iddia eden sözde uzmanlara: Hodri meydan!)
  ANCAK toplu ulaşım, MİLLİ ve sosyal + -modern süreçte- bir de ÇEVRE düşünülerek, AMMENİN GÖREVLERİ kapsamına giren, bir strateji meselesidir. VE bu doğrudur.
  Gariptir eldeki istatistiki verilerle yapılan YHT hatlarının hemen hemen hepsi, teoride rantabilitesi tartışmalı, müphem olmasına rağmen, pretikte baz alınan sayılar/doluluk oranları misliyle aşılmış, hedeflerin önüne geçilmiştir.
  ULAŞIM (iletişim, eğitim…) ilerlemenin ve hızının ana prensiplerinden, etkenlerinden, bu işin tahrik motorudur.
  Hangi kriter geçerli, neye göre amortisman hesabını yapmak istiyorsunuz???
  Saygılar
  M. B. Şenkök

 2. Baha. ŞENKÖK dedi ki:

  Son bir ilave:
  şayet musluklarımızdan akan SUYUMUZU, ekonomik işletme kriterlerine göre rantabilite hesabına sokarsak, pratikte bir saat sonrası hiç bir musluktan su akmadığını görebiliriz.
  Ama uygulamada suyumuz bir saat kesilse, nasıl davrandığımızı herkesin önce kendisine sorması tavsiye edilir. Hem de öylesi bir bilinçsizlikleki; evimizin önündeki dört lastik tekerlekli kutsal ineğimiz 1 ton su ile şakır şakır yıkanırken bile, gıkımız çıkmaz…

  ANCAK temel olarak, toplu ulaşım alternatiflerinin uygunluğu MUTLAK SURETTE toplum içerisinde tartışılmalı, her sava kulak verilmelidir. Fakat bu işin uzmanı olmayanlar, politikacı bile olsalar, savlarının aktarılış şeklini birden fazla kez düşünmeli, tartarak konuşmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 / 1,283