Ada Ekspresi Zararına ÇalışıyorAda Ekspresi Zararına Çalışıyor : Yüksek hızlı tren (YHT) hattının inşası nedeniyle seferlerine ara verilen Ada Ekspresi, geçtiğimiz Ocak ayında itibaren seferlerine yeniden başladı. TCDD yetkilileri trenlerin 1 ayda büyük zarar ettiğini belirtti.

TALEP ÇOK AZ

Arifiye-Pendik hattında “TVS 2000″ tipi klimalı vagonlarla hizmet veren trenler, her gün 4 gidiş ve 4 geliş olmak üzere 8 sefer yapıyor. Arifiye, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik istasyonlarında hizmet veren Ada Ekspresi, vatandaşlar tarafından beklenen ilgiyi görmedi. TCDD yetkilileri ise bunun sebebinin trenlerin Arifiye’den hareket etmesi ve seferlerin Pendik’te sona ermesi olarak gösterdi.

9-10 KİŞİYLE GİDİYOR

Yetkilerden alınan bilgiye göre, Arifiye’den başlayan seferlerde trenlerde sadece 9-10 kişiyle Pendik’e ulaşım sağlanırken, aynı şekilde Pendik’ten dönüşlerde de yolcu sayısının son derece az olduğu belirtildi. Fiyatların uygun olmasına rağmen vatandaşların trenlere ilgi göstermediğini kaydeden yetkililer, 1 aylık zararın büyük olduğunu söyledi.

YÜZDE 25’LİK ORAN

Yolcu sayısının yetersiz olduğunu doğrulayan Adapazarı Gar Müdürü Hüsamettin Töre ise “Sizlerin de takip ettiği üzere vagonlar son derece konforlu ve modern olmasına rağmen, trenlerimiz maalesef boş gidip geliyor. Bunu oransal olarak ifade edersek, seferlerdeki doluluk oranı yüzde 25’ler civarında. Şimdilik görünen manzara bu” dedi.

ada-ekspresi-zararina-calisiyor

Benzer Demiryolu Haberleri

2 Yorum - Ada Ekspresi Zararına Çalışıyor

  1. Baha ŞENKÖK dedi ki:

    Zamanından çok önce de olsa, bu ilginç haber için teşekkürler. Görünen o ki, bu durumun nedeni pek çok etken. (1) genel deneyim (ör.: Avrupa ülkeleri) odur ki, bir süre ara verilen bir hattın tekrardan eskisi sayıda yolcu kazanması, hele sayıyı arttırması zaman alır. Çünkğ alternatifler cazipleşmiş, yolcu buna alışmıştır. (2) İlgililerin de belirttiği gibi, başlangıç ve bitiş noktaları, beklentileri, talebi karşılamaktan uzak. (3) kısa mesafelerde yolcular konfor kriterini ikincil olarak görür. (4) Sefer sayısı ve özellikle de sefer zamanlaması, seyahati cazip kılar şekilde değildir. V.b.g… İlgili sefer planlamacıların, nedenler ve çözüm yolları hk. Oturup kafa patlatması kaçınılmazdır. Görülecektir ki neticede değişim yaşanacaktır. Yeterki daha cazip kılınsın. Bu hep böyledir. Avrupa’da küçük özel şirketlerin başarısının da sırrı burada yatmakta.

  2. Baha ŞENKÖK dedi ki:

    Diğer taraftan; ULAŞIM konusu (hızlı ve YHT hatları, ki hesap orada da planlanan gibi olmamıştır: beklenti ötesi doluluk oranları, ör.: yurt dışı, özellikle Avrupa ve Japonya, ki sonuncusu bir istisnadır!) bir ülke, Devlet-Stratejisidir. İster TCDD yarı ve/veya sözde özerk, isterse de %100 KİT olsun, hatların büyük çoğunluğu, devletçe desteklenir, subvensiyone edilir. Burada oluşturulan strateji ve onun taktikleri çerçevesinde gereği yapılır!
    Son olarak: şayet TOPLU-ULAŞIMda, sadece KARLILIK üzerine İŞLETME-MALİYETİ ve KAR-/Zarar-Hesabı yapılacak olursa (hangisi, ne şekilde, hangi hesaplama şekli ile?), mevcut şehir içi ulaşım (tramvay, otobüs…) ve demiryolu hatlarının çok büyük kısmını hemen kapatmak gerekir! Hesap, çek uzasın misali hem “+”, hem de “-“ yapılabilir. Bu iş teoride de, keza pratikte de böyledir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 / 1,413