Şereflikoçhisar demiryolu için ısrarcıŞereflikoçhisar demiryolu için ısrarcı :Şereflikoçhisar’daki yerel yöneticiler, Yozgat, Kırşehir, Ortaköy, Aksaray, Ulukışla güzergahında planlanan tren yolu hattının ilçeden geçmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Şereflikoçhisar’daki yerel yöneticiler, Yozgat, Kırşehir, Ortaköy, Aksaray, Ulukışla güzergahında planlanan tren yolu hattının ilçeden geçmesi için çalışma yürütüyor.

GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ
İlçe Kaymakamı Erol Karaömeroğlu ve Belediye Başkanı Ferda Polat, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Başkan Polat, “Görüşmenin ardından tren yolunun ilçeden geçmesinin gerekliliğini anlatan bir fizibilite raporu hazırlamaya karar verdik. İki ay içerisinde raporu hazırlayıp, ilgili mercilere ileteceğiz” dedi.

sereflikochisar-demiryolu-icin-israrci

Benzer Demiryolu Haberleri

3 Yorum - Şereflikoçhisar demiryolu için ısrarcı

  1. Baha ŞENKÖK dedi ki:

    Garip bir ülkeyiz vesselam! Özellikle Avrupalı, kasabasından YHT geçsin İSTEMEZ, çünkü gürültü vs., özellikle de kenti ve çevresini hattın böleceği korkusu vardır. Yol kenarındaki, şehir merkezindeki gürültülü mevkii asla cazip değildir, kirası en düşük olandır, biz de ise, TAM TERSİ… Her isteyen kentten hat geçmez, her isteyen kentte hat zemin altına alınamaz. Çünkü ekonominin kanunu bunu yasaklar! X-Kenti (SEÇMEN) istedi diye de, hatta gelişi güzel populist oynama, değişiklik yapılamaz! Ancak akıllı ara bağlantı olanakları öylesine CAZİP şekilde oluşturulabilir ki, bazen o kenti, o yöreyi her yönü ile, beklentilerin ötesinde memnun eder, sorun çözücü olabilir. İşte; AKILLI, UFKU GENİŞ, BİLGİLİ, GÖRGÜLÜ, DENEYİMLİ PLANCILARa, HODRİ MEYDAN !

  2. Baha ŞENKÖK dedi ki:

    SON NOKTA: Bir projeyi, hattı; gayri ekonomik, teknik olarak en akılsızca, en cazip olmayacak, akıllara zarar hale getirmek istiyorsanız: YHT’yi sıklıkla ve hemen, hemen her köşe başında dur-kalk yaptırınız! Bakın hesaplanan ve planlanan sonuç, sonra nerelere gidiyor! YHT sistemlerinin (istisnasız hepsi) en büyük, rijidite sorunu da işte budur!

  3. Baha ŞENKÖK dedi ki:

    Sonuçta; bir kamyon, TIR, Otobüse dur-kalk yaptırmıyorsunuz… Dur-kalk yapan nesne ; UIC-505-1’ e göre L-Maks.=400m uzunluğunda, v=220/250 – 330 km/h hıza göre tasarımlanmış, v=300km/h hızdan, v=0’ hıza teorik fren mesafesi 3km, normal duruşta ise 6-7km olan (2500-3000 ton yük katarı da aynı…) (Buna karşılık bir otomobil-v=250km/h hızdan frenlemesi, v=0’a-: 650m, kazık frenle >300m –basit yaklaşık hesap- ). Burada yaklaşık toplam ağırlığı 300 – 700 ton arasında olan (vagon sayısı), P-düzenli operasyon-ortalaması-=8.000kW ve Performans-Remiz-Sayısı (P-Vasıf değeri)= 18. – 20 kW/ton olan bir heyuladan bahsediyoruz. Bu heyula; yukarıdaki verilerle duruş sonrası tekrardan operasyon-/seyir hızına ulaşmak için de: V= 0 – 250km/h, yaklaşık t=31km mesafeye ihtiyaç duyar ve en büyük Enerjiyi de işte bu fazda harcar, yani sistem ekonomisi de bu safhada altüst olur… Sonuç durmadan gidilen en uzun mesafe, en ekonomik olanıdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 / 1,842