Çok Yüksek Hızlı Tren uyarısıÇok Yüksek Hızlı Tren uyarısı : TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO)  Alman Siemens firmasından temin edilen ve test sürüşleri tamamlanan turkuaz renkli yeni Çok Yüksek Hızlı tren setlerinden ilkinin 23 Mayıs 2015 tarihinde Ankara-Konya YHT hattında hizmete girmesine yönelik açıklama yaptı. JMO, hattın heyelan bölgesi üzerinde bulunduğunu aktararak hattın son kontrollerinin yapılmadan alelacele açıldığı uyarısını yaptı.

Odadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hızlı tren hattında yaşanan sorunlar çözülmeden seçimlere 10 gün kala Çok Hızlı Tren setleri getirerek güvenli olmayan hatlar üzerinde çalıştırılması “Eskişehir-Ankara arasını 40 dakika, Eskişehir-İstanbul arasını 55 dakikaya inecek” gibi laflarla alt yapısı güvenli olmayan hatlarda hızlı tren çalıştırmanın riski bilinmelidir. Bilimi ve mühendisliği dışlayarak yapılan işlerin sonucu; her zaman acı ve facialarla sonuçlandığı bilinmelidir. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bir kez daha ifade ediyoruz; . Belediyeler, TCDD, Karayolları Genel Müdürlüğü başta olmak üzere yatırımcı kuruluşların bünyelerinde jeoloji-jeoteknik idari birimleri oluşturulmalı, var olanlarda ise personel sayısı ve niteliği güçlendirilerek her türlü altyapı ve üst yapının yerseçimi ve güzergah etütlerinin inceleme, planlama, yapım, izleme, kontrol ve denetim hizmetleri yürütülmeli, öngörülebilecek jeolojik-jeoteknik gerekçelerle ülke kaynaklarının gereksiz bir şekilde harcanmasına ve talanına dur denmelidir. Saygılarımızla.”

 

Ankara-Eskiþehir arasý hýzlý tren seferleri Baþbakan Recep Tayyip Erdoðan tarafýndan 13 Mart 2009 tarihinde baþladý. Geçen bir yýllýk süreyi Gaziantep-Adana arasýnda seyreden özel trende anlatan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye'de hýzlý treni vatandaþýn çok sevdiðini söyledi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Tek yorum

  1. zafer yelkovan dedi ki:

    YHT Hatlari altyapi olarak uygundur test surusleri neticesinde calisir tum dunya da boyledir.
    Muhalefet siyasi arenada yapilir.
    Lutfen herkes kendi isine odaklansin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 / 1,398