Tacikistan, Kazakistan’dan demiryolu makina ürünlerinin ithalatını genişletecek

Tacikistan, Kazakistan’dan demiryolu makina ürünlerinin ithalatını genişletecek :27 Ocak 2015 tarihinde “Kazakistan Temir Jolu” Ulusal şirketinin Başkanı Askar Mamin, “Tacikistan Rohi Ohani” (Tacik demiryolu) Devlet Üniter Şirketi Başkanı Komil Mirzoali ile görüşmede bulunmuştur.

Toplantıda iki ülke arasında demiryolu taşımacılığı ve lojistik alanında ikili işbirliği konuları, Kazakistan tahıl ihracatı ve Kazakistan’da Tacik menşeli yolcu taşıma trenlerinin güzergah şartları görüşülmüştür. Görüşmelerin ardından, demiryolu idareleri Başkanları Mamin ve Mirzoali arasında, 2016 yılında Tacikistan’a demiryolu makinalarını ihracat etmek üzere bir anlaşma imzalanmıştır.

Imzalanan anlaşma çerçevesinde, taraflar arasında lokomotif, aksamları ve tamir kitleri, yük ve binek vagonlar için haddelenmiş tekerleklerin tedariği konusunda işbirliğine devam edilecektir. Anlaşmadaki önemli noktalardan biri de Tacikistan demiryolları için Aktöbede üretilen P-65 rayların ihraç edilecek olmasıdır.

Kazakistan Astana’da demiryolu alanında “Lokomotif Kurastyru zauyty” AŞ (Lokomotif toplama tesisi), “Tulpar Talgo” Ltd.Şti., “ Kazakistan Temir Jolu” Ulusal Şirketi, “Ulaşım Teknolojisi Merkezi” ve “Trafik kontrol merkezi” faaliyet göstermektedir.

kanal-istanbul-ihaleleri-sene-sonunda-yapilacak

Benzer haberler:

Yorum Yaz

122 / 1,624