Mersin-Adana Tren Yolu Dört Hatta ÇıkarılacakMersin-Adana Tren Yolu Dört Hatta Çıkarılacak : Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin-Adana Hızlı Tren Projesi kapsamında mevcut demiryolunun 4 hatta çıkarılacağını, 45 dakikalık sürenin de 30 dakikanın altına indirilmesini hedeflediklerini söyledi.

Mersin- Adana arasındaki mevcut iki hatlı demiryolunu hızlı tren standartlarında dört hatta çıkaracak Hızlı Tren Projesi ve Yenice Lojistik Merkezi’ndeki son durum, Vali Özdemir Çakacak başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Vali Yardımcısı Ali Katırcı, Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Devlet Demiryolları Adana 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur ve Karayolları 5. Bölge Müdür Yardımcısı Bülent Hacak katıldı.

Toplantıda, yapımı devam eden Mersin-Adana Hızlı Tren Projesi’nde gelinen son durum ve projede karayolu trafiğini rahatlatacak, yaya güvenliğini sağlayacak çalışmaların karayolu ve demiryolu ile ilgili kuruluşlarca koordinasyon içerisinde en etkin ve hızlı bir şekilde sürdürülmesi için gerekli konular görüşüldü.

Toplantı sonunda açıklama yapan Vali Çakacak, “Bu proje kapsamında, Mersin-Adana arasındaki 67 kilometrelik mevcut demiryolu hattının yanına üçüncü ve dördüncü hatların eklenmesi suretiyle yük ve yolcu taşımacılığının arttırılmasını ve 45 dakika olan seyir süresinin 30 dakikanın altına düşürülmesini hedefliyoruz. Ayrıca 22 tanesi Mersin il sınırları içerisinde bulunan, toplam 32 hemzemin geçidin tamamı kapatılarak yerine yaya alt veya üst geçidi yapılacak, yerleşim birimlerindeki geçişler gürültü perdeli olacak şekilde düzenlenerek bu parkurun tamamı ihata altına alınacaktır. Bunun yanı sıra tüm istasyon ve duraklara yolcu peronları yapılacak, bu peronlar yaya alt ve üst geçitleriyle karşılıklı olarak birbirine bağlanacak” dedi.

Çakacak, Yenice’de 415 dönüm alan üzerinde bulunan ve Mersin Limanı’na en yakın lojistik merkez olan Yenice Lojistik Merkezi ile ilgili olarak da yük elleçleme biriminin ilk etabının tamamlandığını ve kullanıma hazır hale getirildiğini, ikinci etapla ilgili olarak da ihale hazırlıklarının devam ettiğini bildirdi.

mersin-adana-tren-yolu-dort-hatta-cikarilacak

Benzer Demiryolu Haberleri

Tek yorum

  1. İsmail TOSUN dedi ki:

    Bu kapsamda Mersin limanından magosa ve girne yönüne giden deniz otobüsü ve feribotların rıhtımına entegre (Aynen Bandırma limanındaki entegre gar ve rıhtım gibi) gar projesine de başlanmalıdır. Böylece İstanbul- Ankara Kıbrıs arasında havayoluna alternatif entegre bir ulaşım sistemi de yapılmış olacaktır. Denizde hızlı ulaşım için de 60 denizmili sürat yapabilen deniz otobüsleri devreye alınabilir. Bu durumda İstanbul ve Ankara’dan havayoluyla rekabet edebilecek sürelerle demiryolu ve denizyoluyla Kıbrıs a ulaşım mümkün olacaktır.

Yorum Yaz

30 / 4,575