New York Metrosu Modernleşiyor

New York Metrosu Modernleşiyor :MTA, yolcuların konforu için trenlerini yeniden dizayn ediyor.

MTA, geleceğe yönelik metro çalışmalarına dayanarak kabinler arasında yürümek, ağır kapıları açmak ve boşluğa düşme korkusu gibi sorunlara son vermeyi planlıyor.

MTA; trenler üzerindeki değişikliklerle ayaktaki yolcular için daha geniş alan fırsatı yaratacak. New York Metro İdaresi, kapasiteyi %10 artırmak amacıyla 10 treni satın alıp test etmek için 52.4 milyon dolar harcadı. Eğer MTA ve halk, deneme trenlerini beğenirse, yetkililer yaklaşık 1,000 adet sipariş vererek serbest planını bütün metro hatları doğrultusunda genişletmiş olacak.

Ancak, yetkililer böyle bir dönüşümün gerçekleşmesi için en az on yıllık bir süreç geçmesi görüşündeler.

Düzenlemeler sonucu, trenlerdeki pencereler üzerindeki dijital video ekranlarında sunulacak reklam, eğlence içeriğiyle bilgilendirme amaçlı içeriğe de yer verileceği bildirildi. Yüksek teknoloji ürünü kabinlerde Wi-Fi, şarj istasyonları ve güvenlik kameraları da yer alacak.

Aralarında duvar bulunmayan tren vagonları, Tokyo, Hong Kong, Paris ve Berlin de dahil olmak üzere, dünya üzerinde birçok metro sisteminde kullanılıyor. MTA’nın sermaye programı için yeni planları neticesinde MTA sözcüsü Kevin Ortiz, New York Metro İdaresi’nin trenlerin dizaynı üzerinde çalıştığını ve gelecek sene ihale etmeyi planladığını bildirdi.

New York Metro İdaresi, en az 2020’ye kadar bitmeyecek ve hizmet vermeyecek olan 10 adet test treninin hangi metro hatlarında çalışacağını henüz belirlemedi. Ortiz, tren tasarımı ve bağlantıların 2017’ye kadar tarifeye geçirileceğini söyledi. Öte yandan, New York Metro İdaresi, birçok hatta geri sayım saatleri eklemeyi planlıyor.

MTA’nın planları arasında önümüzdeki senenin sonunda metro kartları yerine dijital ödeme sistemlerini hizmete geçirmek de bulunuyor.

MTA Genel Başkanı Tom Prendergast, iki hafta önce, yeni imkanlar sağlayacak çalışmalar için zaman çizelgesi oluşturarak planlarını hızlandırdıklarını bildirdi. Yükseltmeler, MTA’nın 2015’ten 2019 yılına uzanan yatırım bütçesi içerisinde yer alıyor.

new-york-metrosu-modernlesiyor

Benzer haberler:

Yorum Yaz

122 / 1,623