Geçit yıkıldı işler durduGeçit yıkıldı işler durdu :Yüksek hızlı tren ve banliyö hattı için kapatılan altgeçit Suadiye’de esnafı başkaldırı ettirdi. Yüksek kiralar ödediklerini söyleyen dükkân sahipleri kepenk kapatma rizikosuyla karşı karşıya.

Haydarpaşa-Pendik banliyö hattının 2017’de son verilmesi tasarılanan yenileme çalışmaları alanında , Ayşeçavuş Caddesi’ni Bağdat Caddesi’ne bağlayan Suadiye altgeçidi yıkılıp trafiğe kapatılınca, esnafın işleri bıçak benzeri kesildi.Yüksek kiralar ödeyen esnaf dükkanına kilit vurma rizikosuyla karşı karşıya kaldı. Ulaştırma Bakanlığı, altgeçit inşaatının bitirmesinin 6 ayı bulacağını bilgisini verdi .

BÜTÜN ESNAF KOLAY DEĞIL DURUMDA

Kentsel dönüşüm alanında etraflarındaki birçok binanın yıkıldığını, kişilerin başka mahallelere taşınınca işlerin azaldığını söyleyen Beverly Heels ayakkabı mağazasının sahibi Gökhan Erinç, ” Geçen ay altgeçit de yıkılınca, Bağdat Caddesi ile bağlantımız kesildi. Araç trafiği başka tarafa yönlendirilince işlerimiz bozuldu. İnşaatın ne zaman sona ereceğini bilmiyoruz. Çok kolay değil vaziyetteyiz ” diye konuştu .

KİRALARI ÖDEYEMİYORUZ

Suadiye Fırını’nın sahibi Nejdet Demirci, kiralarının 9 ile 15 bin TL arasında değiştiği mahallede, geçidin kapanmasının esnaf için bir yıkım olduğunu , kiralarını ödemekte zorlandıklarını ifade etti . Demirci,”İnşaat esnasında belli bir süre bir geçit yapabilirlerdi. Bağdat Caddesi’nin Minibüs yöntemine bağlayan çok mühim bir geçişi kapatıp yaşamı durdurdular” diye sohbet etti .

YAZ AYLARINDA YAPSALARDI

Dilek Şarküteri’nin sahibi Neslihan Aksoy, yazın işlerin durulduğunu ifade ederek “Geçidi yazın yıksalardı daha az etkilenirdik” diye konuştu . Tren istasyonu kapatıldığında “2 yıl sonra açılacak” dendiğini, 5 senedir açılmadığını ifade eden Aksoy, ” Bu Gibi giderse birçok esnaf kepek kapatacak” diye sohbet etti .

CADDE ÇIKMAZ YOL OLDU

Flamingo Çiçekçilik sahibi Kadir Şeker’e yönelik , Bakanlık erişim ile ilgili bir muadil üretmeden geçidi kapattı ve koca caddeyi çıkmaz sokağa dönüştürdü. Tren yolunun yakında bir noktada caddeyle aynı seviyeye geldiğini, buradan bir hemzemin geçit yapılabileceğini dile getiren Kadir Şeker “İnsanlar burada işyeri açıyorlar, yatırım yapıyorlar ama bir anda yolunuz kesiliyor, hayat duruyor. Yetkililerin, idarecilerin ve burayı yapan kişilerin kesinlikle buradaki esnafın durumunu göz ardı etmemeleri lazım” diye konuştu .

Ulaştırma Bakanlığı’ndan verilen bilgide , düzenlemeyle trafik akışının 690 metre kaydırıldığı belirtildi: “Sözü edilen yol, çalışmaların tamamlanabilmesi için 6 aylık zaman ile araç ve yaya trafiğine kapatılmıştır. 10 gün daha önce , kamu bilgilendirilmiştir. Geçidin kapatılmasıyla yayalar yaklaşık 20 metre mesafede bulunan altgeçide, otomobiller ise karayolu altgeçidine yönlendirilmiştir.”

gecit-yikildi-isler-durdu

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

17 / 2,002