İşte Trakya Hızlı Tren’in Güzergahıİşte Trakya Hızlı Tren’in Güzergahı :Edirne,Tekirdağ ve Kırklareli illerini İstanbul’a bağlayacak ‘Hızlı Tren’ projesinde sona gelindi.

İstanbul Halkalı istasyonundan başlayarak Edirne Kapıkule istasyonunda sonlanacak 229 kilometrelik hızlı tren projesinde, bölge halkının bilgilendirildiği, fikir ve önerilerininde alındığı ÇED toplantıları 9-12 Eylül tarihleri arasında Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de yapıldı ve sürec tamamlandı.

AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Trakya yüksek hızlı tren projesinde adımların atılması için görüşme yaptılar. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile yapılan görüşme sonunda bir açıklama yapan vekiller; yüksek hızlı tren projesinin ihalesinin 2016 yılında yapılacağını ve en kısa sürede de inşaatına başlanacağını dile getirdiler.

Halkalı-Marmaray hattıyla da entegre olacak projenin yaklaşık 18 ayda tamamlanması planlanıyor. 229 Kilometrelik hattın 75 kilometresi İstanbul’da planlanırken hattın 40 kilometresi Tekirdağ, 60 Kilometresi Kırklareli, 54 Kilometresi ise Edirne İl sınırları içerisinden geçiyor.

Hızlı Tren Hattı Sirkeci’den başlayıp, Halkalı, Kabakça, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Misinli, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa güzergahından Kapıkule’ye varacak. Tekirdağ ve Kırklareli’ne birer kol ayrılacak.

iste-trakya-hizli-trenin-guzergahi

iste-trakya-hizli-trenin-guzergahi (2)

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Tek yorum

  1. Cem dedi ki:

    Bu düşünce güzel ama eksik. İstanbul ve İzmit’in yükünü hafifletecek ve Ege bölgesini Balkanlara bağlayacak çift yönlü Edirne-Uzunköprü-Keşan-Gelibolu-Eceabat hattı yapılmalı ve Çanakkale’ye 2 yönlü tren köprüsüyle geçerek Ezine-Ayvacık-Edremit üzerinden Balıkesir’de Bandırma-Basmane ve Balıkesir-Kütahya hatlarına bağlanmalıdır. Ayrıca Çanakkale-Biga-Bandırma-Karacabey-Bursa-İnegöl-Bozüyük aksına çift yönlü demiryolu döşenirse kaymaklı ekmek kadayıfı gibi olur.

Yorum Yaz

40 / 2,650