İzmir’de 90 Dakika İsyanı Sürüyor

İzmir’de 90 Dakika İsyanı Sürüyor :İZBAN’ın Torbalı seferlerine başlamasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulaşıma ‘gizli zam’ yaptı. 90 dakika uygulamasının kaldırıldığı Ayrancılar ve Urla’dan kent merkezine gelmenin bedeli 9 lira 60 kuruş oldu.

İZBAN hattının Torbalı’ya uzatılmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi fiyat tarifelerinde düzenlemeye gitti. Bu çerçevede Ayrancılar tarafındaki bazı hatlarda, 90 dakika uygulamasının kaldırılması vatandaşları isyan ettirdi. Büyükşehir yetkilileri, fiyat tarifelerinde “zam” olmadığını öne sürerken, vatandaşlar “90 dakikanın kalkmasının” kendilerine pahalıya patladığını ve bu nedenle her gün Ayrancılar’dan İzmir’e gidip gelmek için 9 lira 60 kuruş ödediklerini söyledi.

Ayrancılar’da önceki gün 90 dakika uygulamasının kaldırılması nedeniyle yüzlerce vatandaş Sarnıç Aktarma Merkezi’ne giderek belediye otobüsünün önünü kesip eylem yaptı. Ancak tepkiler bununla sınırlı kalmadı.

Daha önce Sarnıç Aktarma Merkezi’ne giden otobüsleri kullanırken 90 dakika uygulamasından faydalandıklarını belirten vatandaşlar, İZBAN’ın Torbalı’ya uzamasının ardından 90 dakikanın kalktığını söyledi.

‘Bunun adı gizli zamdır’

Ayrancılar’da oturanların yüzde 90’ının dar gelirli olduğunu belirten vatandaşlar, “Ayrancılar’dan Sarnıç’a 25 dakikada geliyoruz ve 2 lira 40 kuruş ödüyoruz. Ardından İZBAN’a bindiğimizde tekrar 2 lira 40 kuruş ödüyoruz. Dönüşte yine aynı ücreti verdiğimiz için cebimizden her gün 9 lira 60 kuruş gidiyor. Aynı şekilde İZBAN’ı kullanmak için de Ayrancılar aktarma merkezinden Pancar’a giderken 2 lira 40 kuruş ödüyoruz. Pancar’dan Cumaovası’ndaki aktarma merkezine gitmek için İZBAN’a binerken yine 2 lira 40 kuruş kesiliyor. Dolayısıyla yine aynı para cebimizden çıkıyor. Daha önce 90 dakika varken, İZBAN’ın gelmesiyle ESHOT neden bizden iki katı ücret almaya başladı anlamış değiliz. Bunun adı gizli zamdır ve eziyetten başka bir şey değildir” diye konuştu.

55 güzergahta 90 dakika yok

Büyükşehir Belediyesi ise birçok yerde kargaşaya neden olan uygulamayı meclis kararıyla kesinleştirdi. Buna göre şehir merkezi olarak nitelendirilen A kategorisi (otobüs-metrovapur ve banliyö) aynen kaldı. Sadece 35 bilet hariç tüm kategorilerde 90 dakika içinde sınırsız biniş hakkı verildi. Düzenleme kapsamında sınıflandırdığı B kategorisine ise 55 güzergah koydu. Bu güzergahlara ise aktarma hakkı vermedi.

Vapur seyahati eziyete döndü

Büyükşehir Belediyesi’nin denizde daha hızlı ulaşımı sağlamak için düzenlediği vapur saatleri vatandaşları çıldırtma noktasına getirdi. Yeni düzenleme nedeniyle vapurların yanaşma saatleri çakıştı, 15 dakikalık yolculuk yanaşma işkencesi nedeniyle 25 dakikaya çıktı. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde aynı anda Pasaport İskelesi’ne gelen Karşıyaka, Konak ve Bostanlı vapurları yolcu indirmek için sıraya girmeye başladı. Özellikle iş saatleri sırasında deniz ordasındaki bu bekleyişe vatandaşlar tepki gösterdi. Dün sabah 08.50’de Bostanlı’dan yola çıkan Pasaport vapuru, önündeki Karşıyaka ve Konak vapurlarının yolcu boşaltmasının ardından 10 dakika sonra iskeleye yanaşabildi.

izmirde-90-dakika-isyani-suruyor

Benzer haberler:

Yorum Yaz

122 / 1,535