Mısırda Tren KazasıMısırda Tren Kazası :Mısır’ın Beni Suveyf kentinde sabahın ilk saatlerinde bir trenin devrilmesi sonucu 70 kişinin yaralandığı belirtildi.

AA muhabirine konuşan Beni Suveyf İl Sağlık Müdürü Cemal el-Cevheri, sabah bir trenin devrilmesi sonucu 70 kişinin yaralandığını, can kaybı olmadığını belirtti.

Cevheri, yaralıların Nasır El-Merkezi ve Beni Suveyf hastanelerine kaldırıldığını söyledi.

Kazanın ayrıntılarına değinen Cevheri, trenin beton bariyere çarparak raydan çıkmasının ardından devrilmesiyle olayın meydana geldiğini kaydetti.

Görgü tanıkları ise istasyona yaklaşması nedeniyle trenin hızını düşürmesinin daha büyük bir kazayı önlediğini ifade etti.

Öte yandan basın mensuplarına konuşan Beni Suveyf İl Emniyet Müdürü Tümgeneral Mahmud el-Aşiri, makinistin hastaneye kaldırıldığını belirterek, “İlk bulgular hemzemin geçite girerken uygun hızda olmadığı için kazanın ana sebebinin makinist olduğunu gösteriyor. Bazı raporlar ise makinistin kontrol kulesinin çağrısına yanıt vermediğine işaret ediyor” dedi.

31 Ocak’ta da Giza’da hemzemin geçitte bir araç ve trenin çarpışması sonucu 6 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi yaralanmıştı. Geçen mart ayında ise Nil Deltası’ndaki bir otobanda okul servisi ve trenin çarpışması sonucu 7 çocuk hayatını kaybetmiş, 24 kişi yaralanmıştı.

Mısır demir yolları yönetimi son dönemde makinist ve demir yolları çalışanları kusuru kaynaklı kazaların artması nedeniyle eleştirilerin hedefi oluyor.

Mısır istatistik bürosunun 2011 yılında açıkladığı verilere göre Mısır Ortadoğu’da yol kazaları nedeniyle en çok ölümün yaşandığı ülke konumunda bulunuyor. Söz konusu birimin verilerine göre 2011 yılında ülkede 7 bin 115 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti.

misirda-tren-kazasi

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

19 / 2,219