Vatandaş apartman önü tramvay’a karşı çıktıVatandaş apartman önü tramvay’a karşı çıktı :Karşıyaka Cemal Gürsel Caddesi’nde tramvay hattının apartmanlarının önünden geçmesini istemedikleri için 300 imza toplayan vatandaşlar, “Buradan tramvay geçerse itfaiye ve ambulans duramayacak. Hayatımız alt üst olacak” dedi.

Karşıyaka Cemal Gürsel Caddesi’nde tramvay hattının apartmanlarının önünden geçmesine tepki gösteren vatandaşlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu. Tramvayın Bostanlı Caher Dudayev Caddesi’nde olduğu gibi orta refüjden veya deniz kenarındaki boş alandan geçmesini isteyen vatandaşlar, “Buradan tramvay geçerse mağdur oluruz. Yaşlı ve engelliler indi-bindi yapamayacak. İtfaiye, ambulans ve cenaze araçları duramayacak. Hayatımız alt üst olacak” dedi. Uygulamaya esnaf da karşı çıkarak “Burada araçlar, kısa süreli park edup alışveriş yapabiliyordu. Tramvay yüzünden kepenk kapatacağız” dedi.

Nikah Sarayı önerisi

Mavişehir’de başlayan tramvay çalışmaları Karşıyaka Cemal Gürsel Caddesi’ne ulaştı. Alaybey yönüne doğru ray döşeme çalışmaları devam ederken, tramvay hattının geri dönüşte vapur iskelesini geçtikten sonraki ikinci trafik ışıklarında karşı yola kıvrılıp 316 numaradaki Körfez Apartmanı’nın önünden devam edecek olması esnafın ve vatandaşın tepkisine neden oldu. Tramvay hattının, Karşıyaka Nikah Sarayı’nın önünden yolun karşısına geçmesini isteyen apartman sakinleri, 300’e yakın imza topladı. Vatandaşlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen dilekçede, “Bu apartmanlarda yaşayanlar evlerini bırakıp başka yere taşınmak zorunda kalacak. Bu da mülk ve işyerlerinin değerini düşürecek. Yapılacak tramvay hattının mevcut düzeni bozmadan pek çok ülkede olduğu gibi yolun ortasındaki refüjden ya da deniz kenarındanki boş alandan geçecek şekilde düzenlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Dünyada örneği yok”

Şerafettin Ekmekçioğlu: Tramvaya karşı değiliz. Ancak vapur iskelesindoen sonra sonra ikinci ışıklar ile nikah sarayı arasındaki kısım yeşil alandan veya orta refüjden geçsin. Apartman ve işyerlerinin önünden geçmesi halinde mağdur olacağız. 

Esin Oktar: Büyükşehir, projeyi yaparken vatandaşın görüşüne de başvurmalıydı. Tramvay evimin önünden geçerken hem sarsıntı hem de gürültü yaşanacak. Ayrıca acil durumlarda ambulans, itfaiye gibi araçlar apartmanların önünde duramayacak. Dükkanlar boş kalacak, evlerin değeri düşecek. 

Ersin Asena: Dünyanın hiçbir yerinde evin önünden tramvay geçmiyor. Ya orta refüjden gitsin ya da denizin kenarındaki boş alanlardan geçsin.

vatandas-apartman-onu-tramvaya-karsi-cikti

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

15 / 2,095