Fransa’da demiryolu ve nakliye işçileri grev yaptıFransa’da demiryolu ve nakliye işçileri grev yaptı :Fransa’da ülke genelinde demiryolu çalışanları ve nakliye işçileri greve gitti.

Ülkede yeni çalışma yasasına karşı çıkan işçi sendikalarının çağrısıyla demiryolu ve nakliye işçileri grev yaptı. SUD-Rail sendikası 11 Temmuz’a kadar her gün grev kararı alırken CGT-Cheminot sendikası çarşamba ve perşembe günleri grev çağrısında bulundu.

Grev nedeniyle şehirler arası trenlerin yarısı, hızlı trenlerin üçte ikisi ve banliyö trenlerinin dörtte biri hizmet vermedi. Fransa’yı İngiltere’ye bağlayan Eurostar tren seferlerinde aksama beklenmezken İspanya’ya giden trenlerin üçte birinin çalışmayacağı bildirildi.

Nakliye işçileri ise Paris, Caen, Le Havre ve Bordeaux kentlerinde yol kapatma eylemi yaptı. Eylemler trafikte büyük aksamalara neden oldu.

Le Havre kentinin girişinde protesto eylemi yapmak için yola çıkan bir nakliye işçisinin kullandığı kamyon, bariyerlere çarpmamak için ters yola girerek karşıdan gelen iki otomobille çarpıştı. Kazada bir otomobil sürücü hayatını kaybetti, kamyon sürücüsü ve diğer otomobil sürücüsü yaralandı.

Fransa’da yoğun protestolara hedef olan yeni çalışma yasasıyla günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılacak. Yeni yasa ayrıca iş verenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi veriyor.

fransada-demiryolu-nakliye-iscileri-grev-yapti

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 / 1,239