Güney Kore Demiryolu Bakan Yardımcısı ve Japonya Türkiye Büyükelçisi TCDD’yi Ziyaret EttiGüney Kore Demiryolu Bakan Yardımcısı ve Japonya Türkiye Büyükelçisi TCDD’yi Ziyaret Etti : Güney Kore Demiryolu Bakan Yardımcısı ve Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi beraberindeki heyetlerle Genel Müdür İsa Apaydın’ı ziyaret etti.

TCDD, GÜNEY KORE DEMİRYOLU BAKAN YARDIMCISI MIN WOO PARK VE JAPONYA TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ HİROSHİ OKA’YI AĞIRLADI

Güney Kore Toprak, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı Demiryolu Bakan Yardımcısı Min Woo Park ve beraberindeki heyet, 26 Mayıs 2016 tarihinde Genel Müdür İsa Apaydın’ı ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarette, iki ülke arasında yıllar önce başlayan ve devam etmekte olan dostane ilişkiler vurgulanarak yakın ilişkilerin ve işbirliğinin bilhassa demiryolu alanında devam etmesinin hem Güney Kore hem de Türkiye açısından olumlu sonuçlar doğuracağının altı çizildi.

Güney Kore heyeti tarafından, Güney Kore Demiryollarındaki Yüksek Hızlı Tren teknolojisinin tarihi ve şu anki durumu hakkında bilgiler verildi. Heyet, ülkemizde Milli Tren Projesi üzerinde çalışmalar yapıldığından haberdar olduklarını ifade ederek yüksek hızlı demiryolu araçlarının imal edilmesi kapsamında Güney Kore ile teknoloji transferi alanında işbirliği yapılmasına dair önerilerde bulundu.

Apaydın, filomuzdaki araçların kendi üretimimiz olmasını arzuladığımızı ve üretilen araçları gelecekte komşu ülkelere ihraç etmenin hedeflediğimizin altını çizdi ve bu amaca yönelik her türlü işbirliğine açık olduğumuzu ifade etti.

Apaydın’a yeni görevinde başarılar dileyen Park’ın iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin ve işbirliğinin artarak devam edeceğine yönelik inancını yinelediği toplantı karşılıklı iyi dileklerle sona erdi.

Genel Müdürümüz İsa Apaydın’ın bir diğer önemli konuğu da Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Hiroshi Oka’ ydı.

Oka, Dünya İnsani Zirve’si vesilesiyle İstanbul’da Marmaray’ı ziyaret etme fırsatını bulduğunu ifade etti. Marmaray’ın İstanbul’da ki yolcu taşımacılığına ve trafik sorununun çözümüne büyük katkıda bulunduğunu belirten Oka projelerin Japon firmalarla birlikte gerçekleştirilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi ve Japonya’da işletilmekte olan Shinkansen trenleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

2023 yılı hedefleriyle birlikte toplamda 25.000 km’lik demiryolu ağı yapımının hedeflendiğini belirten Apaydın, Türkiye’de özellikle demiryolu sektörünün hükümet tarafından verilen destekler ile büyük ilerleme kaydettiğini, böylelikle demiryollarının vizyonunun genişlediğini belirtti.

Apaydın Türkiye’de tamamlanan, devam eden ve planlanan demiryolu projeleri ile ilgili bilgiler vererek Marmaray’da ortaya koyulan Türk-Japon işbirliğinin bir model teşkil edebileceğini, TCDD olarak benzer projelerin devamından yana olduklarını sözlerine ekledi.

guney-kore-demiryolu-bakan-yardimcisi-japonya-turkiye-buyukelcisi-tcddyi-ziyaret-etti

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

19 / 2,987