Kocaeli Kuzey Toplu Taşıma Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi Fizibilite Raporları Onaylandı

Kocaeli Kuzey Toplu Taşıma Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi Fizibilite raporları AYGM tarafından onaylanan ihale için yıl sonunda ilan yayımlanması bekleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın Kuzey Toplu Taşıma Hafif Raylı Sistem Hattı projesine ait fizibilite raporlarını Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) onayladı

Bu aşamada görüştüğümüz yetkililer, imar planları için onay beklendiğini. gerekli onayların alınmasından sonra ihalenin AYGM tarafından da gerçekleştirilebilecegini konu ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirttiler. Söz konusu ihaleye ait ilanın yıl sonunda yapılması hedefleniyor.

Proje için ÇED raporu Serra Çevre firması tarafından hazırlanmış ve ÇED gerekli degildir kararı verilmişti.

Kuzey Toplu Taşıma Hafif Raylı Sistem (LRT) Hattı Avan Projeleri ve Fizibilite Etütleri Hazırlanması Mühendislik Danışmanlık Hizmeti ihalesini ise 4.442.000 TL teklifiyle kazanan Bogaziçi Proje – Ove Arup ortak girişimi ile 25 Nisan 2014 tarihinde sözleşme imzalanmıştı.

33 km olması planlanan hat Körfez İlçesi’nin Atalar Mevkiinden başlayıp D-100 Karayolu güzergâhını takip ederek Tütünçiftlik – Derince – İznit – Yahyakaptan – Köseköy ve Cengiz Topel Havalimanı’na kadar ulaşacak.

Bir gidiş bir de dönüş olmak üzere çift hat işletilmesi planlanan hattın kesit genişliği hemzemin ve viyadükte 8,7 km olacak.

Hat güzergahı boyunca toplam 23 adet istasyon yeri belirlendi. Atalar – Cengiz Topel yönünde hat yeraltında başlamakta, Yahya Kaptan bölgesinden sonra fabrikalardan itibaren hemzemin olarak devam edecek.

Hat Köseköy kesimini ise viyadük olarak geçecek, sonrasında hemzemin olarak devam edecek. Proje ile ilgili bilgiler aşagıdaki adresten temin edilebilir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Karabaş Mahallesi Salim Dervişoglu Caddesi
No: 80 41040 İzınit/Kocaeli
Tel: 0262 318 10 01

Kocaeli-Kuzey-Toplu-Tasima-Hafif-Raylı-Sistem-Hatti-Projesi

Benzer haberler:

Yorum Yaz

127 / 1,659