Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattının Teknik Özellikleriİstanbul Büyükşehir Belediyesi Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Projesi ÇED süreci başlayan projenin yapım ihalesine bu yılın sonunda çıkılması bekleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Sefaköy – Halkalı – Başakşehir Havaray Projesine ait tadilat teklifi, Belediye Meclisi’ne sunuldu.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan projenin yapım ihalesine bu yılın sonunda çıkılması bekleniyor.

ÇED raporu Mimko Mühendislik Firması tarafından hazırlanan projenin toplam yatırım maliyeti 861.171.720 TL olarak belirlendi.

Havaray hattının başlangıç noktası, Söğütlüçeşme – Beylikdüzü Metrobüs hattına entegre olacak şekilde Sefaköy’den başlayıp kuzey istikametinde Halkalı Caddesi ve Hürriyet Bulvarı’nı takip ederek kuzeye uzanarak, Fatih Terim Stadyumu’nda sona erecek. Raylı yol uzunluğu yaklaşık 15 km, birbirine paralel geliş ve gidiş hattından oluşuyor.

Hem mevcut T1 hattında kullanılan tramvay araçları. hem de bu hatta kullanılması muhtemel araçlar degerlendirildi. Planlanan projenin çevre ve görüntü kirliliğini minimize etmek adına kataner sistemi olmayan ve enerji teminini raylardan alan araçlar üzerinde duruluyor. Bu kapsamda bölgedeki yolculuk potansiyeline hizmet verebilecek 44 metrelik araçlann tercih edilmsi düşünülüyor. Kullanılacak araçların teknik özellikleri şöyle:

Araç Uzunluğu 28 m – 48 m
Maksimum Hız 105 km/h
Modül Sayısı 3 – 4
Minumum Yarıçap 25 m
Vagon Sayısı 3 – 5
Oturan Yolcu Sayısı 60 – 145
Araç Genişligi 2650 mm
Yolcu Kapasitesi 175 – 340
Araç Yüksekliği 3600 mm
Maksimum Eğim % 8
Tavan Yüksekliği 2286 mm
Ağırlık 47 – 78 ton
Ray Açıklığı 1435 mm

sefakoy-halkali-basaksehir-havaray-hattinin-guzergahi

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

13 / 1,888