URAYSİM Projesi NedirURAYSİM Projesi Nedir :Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi ihalesinin ilk adımı atıldı. 8 firmanın teklif verdiği ihalede teklifler alındı ve karar aşamasına geçildi.

Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi için ilk ihale yapıldı. Anadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından yürütülen ve Raylı Sіstemler Mükemmelіyet Merkezі Projesі kapsamında, faalіyete geçіrіlmesі planlanan Ulusal Raylı Sіstemler Araştırma ve Test Merkezі’nіn (URAYSİM) yapılması іçіn іlk іhale düzenlendі.

Ünіversіteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Anadolu Ünіversіtesі Rektörlüğü’nde gerçekleşen іhaleye, 8 fіrma katıldı. Teklіflerіn alındığı іhalenіn değerlendіrme sürecіnden sonra sonuçlanacağı kaydedіldі.

Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte pek çok yeniliği de beraberinde getirmesi bekleniyor.

URAYSİM NEDİR?
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan Ulusal Raylı Sistemler Araştırma Merkezi’nin (URAYSİM) Kalkınma Bakanlığı’nca 2016 yatırım programına alındığını ve projenin böylelikle bu yil içerisinde yapımına başlanabileceğini açıklamıştı. Gerek Türkiye gerek ise Eskişehir için eşi benzeri bulunmayan bir proje olduğunu bu cografyada raylı sistem araclarının test edildiği bir merkezin olmadığını anımsatan Gündoğan proje hakkında şu bilgileri verdi : ” Bu proje universitemizin Eskisehir’e ve Türkiye’ye bir armağanıdır. 166 milyon 500 bin TL olan proje bütcesi bakanlık tarafindan 400 milyon TL’ye çıkarıldı. Başlangıçta şehir içi rayli araçlarin testleri yapılacak. 2. Asamada ise Yüksek Hızlı Tren testlerine başlanacak. Proje ile ilgili 3 temel ihaleye çıkacak. Bunlardan birincisi idari binalar ihalesi olacak. İçerisinde eğitim binasi, atölyeler ve sosyal tesislerin olacağı bu konsept 26 Mayıs 2016′ da ihaleye çıkacak. 2. Aşamada içerisinde 21 adet cihazin bulunduğu test cihazlari ihalesi gerçekleştirilecek. Sonrasında test yolları ihalesi yapılacak ve 27 km uzunluğunda test yolu yapılacak. Asıl zorluklar simdi başlıyor. Eşi benzeri olmayan bir proje. Burada ayni zamanda ARGE çalışmaları yapılacak. Merkez Eskişehir’de ciddi bir katkı sağlayacak. Hem ekonomik hem de istihdam alanında. Bu proje hayata geçtiğinde Eskişehir’in rayli sistemler merkezi olduğu da tescillenmiş olacak. Projenin sahibi Anadolu Üniversitesi’dir. 2011 yılından bu yana bekleyen bu projenin 2019’da tamamlanmasını planlıyoruz. Bu projeyi universitemiz tek başına yapacak. Yurt dışından cok sayıda ilgi var. Çek Cumhuriyeti ortaklık teklifinde bulundu. Bir raylı sistemler aracının kullanilabilmesi için sertifikasyonunun olmasi gerekiyor. Biz de bunu verebileceğiz.”
uraysim-ihalesine-8-firma-katlidi

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 2,176