Dudullu-Bostancı metro hattı için kamulaştırma kararı

Dudullu-Bostancı metro hattı için kamulaştırma kararı :Dudullu-Bostancı arasında yapılacak metro hatto projesinde flaş gelişme. Çok sayıda taşınmaz için Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye’de acele kamulaştırma yapılacak.

İstanbul’un trafik sorununu rahatlatmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaa edilecek Dudullu-Bostancı arasında yapılacak raylı sistem metro hattı projesinde kamulaştırma kararı Resmi Gazete’nin bugunkü sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Karar kapsamında Kadıköy başta olmak üzere Ataşehir ve Ümraniye’de belli pafta ve adalar üzerinde bulunan taşınmazlar acele kamulaştırılacak.

Marmaray, Kadıköy-Kartal Metrosu ve Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy metrosu ile entegre olaca Dudullu-Bostancı metro projesi uzunluğu 14,2 kilometre olacak.

Dudullu-Bostancı metro hattı güzergahı nereler?

Saatte tek yönde 45 bin yolcu taşıma kapasiteli metro hattı, Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türk-iş Blokları, İmes, Modoko, Dudullu, Yukarı Dudullu istasyonlarından oluşacak. Hatta yolculuk süreleri; Dudullu-Bostancı arasında 21 dakika, İçerenköy-Taksim arasında 38 dakika, İMES-Kadıköy arasında 23 dakika, Modoko-Eminönü arasında 26 dakika, Kayışdağı-Kadıköy arasında 18 dakika olacak.

dudullu-bostanci-metro-hatti-guzergahi

Resmi Gazete’nin 2016/8866 Karar Sayılı ilanına göre;

İstanbul ilinde yürütülmekte olan Dudullu-Bostancı Raylı Sistem Hattı Projesi kapsamında ekli listede bulundukları yer ile pafta, ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması; İçişleri Bakanlığının 10/5/2016 tarihli ve 10603 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27’ici maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 30/5/2016 tarihinde kararlaştırılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar kurulu imzasından geçti.

İstanbul’da başta Kadıköy ilçesi olmak üzere, Ümraniye ve Ataşehir çok sayıda ada ve parsel üzerinde bulunan taşınmazlar acele kamulaştırılacak. İşte İstanbul’da kamulaştırma yapılacak ilçeler, ada ve parsel numaralarının tamamı

Liste için buraya bakınız

dudullu-bostanci-metro-projesinde-acele-kamulastirma-basliyor

 

Benzer haberler:

Yorum Yaz

121 / 1,648