Dünyanın en uzun tüneline Gotthard Base’de Türk damgasıDünyanın en uzun tüneline Gotthard Base’de Türk damgası :Türk inşaat şirketi Rönesans’ın da yapımcıları arasında bulunduğu dünyanın en uzun ve en derin demiryolu tüneli Gotthard Base tamamlandı. 57 kilometrelik tünel İsviçre, İtalya, Avusturya ve Almanya’yı birbirine bağlıyor.

Avrupa’da 1900’lü yılların başından itibaren konuşulmaya başlanan ve ilk tasarımı 1947’de oluşturulan dünyanın en büyük ve en derin demiryolu tüneli Gotthard Base dün görkemli bir törenle hizmete alındı. 57 kilometre uzunluğa ve 2 bin 300 metre derinliğe sahip tünelin yapımı 17 yıl sürdü.

Türkiye’den Rönesans İnşaat’ın da aralarında olduğu konsorsiyum tarafından inşası tamamlanan demiryolu tüneli Gotthard Base, İsviçre Alp Dağları’nın altından geçiyor ve Avrupa’nın kuzeyi ve güneyi arasındaki mesafeyi kısaltıyor. İsviçre, İtalya, Avusturya ve Almanya’yı birbirine bağlayan tünel, İsviçre’nin Zürih kentinden İtalya’nın Milano kentine gidiş bir saat azalarak 2 saat 40 dakikaya düşürüyor.

AVRUPALI LİDERLER AÇTI

İsviçre’nin Uri Kantonu yakınlarında bulunan tünelin kuzey girişi Rynacht’ta başlayan açılış törenine İsviçre Konfederasyon Başkanı Johann Schneider-Ammann ve çok sayıda bakan katıldı. Ticino kantonu yakınlarında da tünelin güney çıkışında yapılan törene ise Schneider-Ammann’ın yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi de katıldı. Türk firması Rönesans İnşaat’ın İsviçre’deki iştiraki Heitkamp Swiss’in de aralarında olduğu konsorsiyum tarafından inşası tamamlanan tüne inşaatı 17 yıl sürdü.

DÜNYANIN ETRAFINI 2 KEZ DOLAŞACAK TEST SÜRÜŞÜ

Rönesans Grup şirketlerinden Heitkamp Swiss’in Üst Yöneticisi Johannes Dotter, 57 kilometre uzunluğunda iki paralel tek hatlı tüpten oluşan tünelin, çapraz geçitler, erişim tünelleri ve şaftlarla beraber toplam uzunluğunun 152 kilometreyi aştığını anlattı. Tünelin günlük 65 yolcu ve 240 yük treni kapasitesi bulunduğunu söyleyen Dotter, geçen ekim ayından bu yana dünya çevresini 2 kez dolaşacak kadar test sürüşü yapıldığını ifade etti.

dunyanin-en-uzun-tuneline-gotthard-basede-turk-damgasi

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 3,405