Helsinki ve Espoo Belediyeleri Şehirlerarası Ekspres Tramvay Projesini OnayladıHelsinki ve Espoo Belediyeleri Şehirlerarası Ekspres Tramvay Projesini Onayladı :Helsinki ve Espoo Belediyeleri 459 Milyon Avroluk Şehirlerarası Ekspres Tramvay Projesini Onayladı

Espoo ve Helsinki şehir yöneticileri 2016 Haziran ayı başında Helsinki’de yer alan Itäkeskus ve Espoo’ da yer alan Keilaniemi bölgeleri arasında kurulması planlanan hafif raylı ekspres hizmet önerisini oybirliği ile onayladılar. Plana göre, yeni tramvay demiryolu hattının 275 milyon avroya mal olması ve 2021 yılında tamamlanması öngörülüyor. Tüm projenin ise 459 milyon avroya mal olması bekleniyor.

Belediye üst düzey yetkililerin desteklerine rağmen önerinin Haziran ayı sonunda iki Belediye Meclisinden de onay alması gerekiyor. İki tarafın onayının alınması sonrası projeyi gerçekleştirmek için daha detaylı bir plan belirlenecek.

Raide-Jokeri isimli bu ekspress demiryolu, ülke merkezini doğudan batıya hareket ettirerek yaklaşık 550 otobüs hattının yerini alacak. 275 milyon avroya mal olması planlanan projenin, 174 milyon avrosunun Helsinki Belediyesi, 67 milyon avroluk bölümünün Espoo Belediyesi ve 30 milyon avroluk bölümünün ise hükümet tarafından karşılanması öngörülüyor. Tahmini bu rakam tramvay güzergahının inşaatı ve yol altyapısının değiştirilmesini kapsarken diğer giderleri içermiyor.

Yol mekanizması ve yeni tramvay araçları içeren bütün projenin 459 milyon avroya mal olması öngörülürken, bu miktarın 84 milyon avroluk bölümünün hükümet tarafından karşılanması, 278 milyon avronun Helsinki Belediyesince ve yaklaşık 97 milyon avronun ise Espoo Belediyesince karşılanması planlanıyor.

İnşaatın 2017 yılında başlaması öngörülürken, hattın 25 km uzunluğunda olması planlanıyor. Raide-Jokeri saatte 25 km yapacak. Yeni proje ile birlikte, şehir plancılar gelecek yıllar içerisinde Helsinki’ de 6000 ve Espoo’ da 4000 adet yeni konut projesinin gerçekleşmesi üzerinde duruyorlar.

Ekspres hattın 2025 yılı sonuna kadar haftada 88 000 yolcu taşıyacağı tahmin ediliyor. Şu anda sözkonusu bölgede 550 adet ötobüs hattı günde 30 000 yolcu taşıyor.

helsinki-espoo-belediyeleri-sehirlerarasi-ekspres-tramvay-projesini-onayladi

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

21 / 1,638