İl Olalım Derken, Şimdi Bölünmeyle Karşı Karşıyayızİl Olalım Derken, Şimdi Bölünmeyle Karşı Karşıyayız : Bunda 6-7 yıl önce Tarsus’un il olması çalışmalar yürütülüyordu. İmza kampanyaları basın açıklamaları falan filan derken olmayacak duaya amin dediğimiz anladık. İl olmaktan vazgeçtik ama şimdi ise daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Tarsus ikiye bölünecek.

Tarsus’tan son zamanlarda bu feryat yükseliyor, “Hızlı Tren Tarsus’u İkiye Bölmesin” diye. Evet halı bir feryat. gerçekten Tarsus’un “Berlin Duvarını” andıran duvar ile bölünmesi Tarsus için büyük bir sorundur.

Buraya kadar tamam da Tarsuslu vatandaşlar biraz durup düşününce kendi kendilerine haklı olarak şu soruyu soruyorlar: “Tarsus’ta Hızlı Trenin alt yapısı için 5 yıldan bu yana adamlar çalışıyor. TCDD 5 yıl önce bu projenin çalışmasını başlatmış. Tarsus’un yöneticileri bunu yeni mi fark ediyor? Neden 5 yıl önce bu feryat koparılmadı?”

Haksız bir soru mu bence hayır sonuna kadar haklılık payı olan bir soru. Gerçek Tarsus’un bürokratları bu projeden şimdi mi haberdar oldular yoksa haberleri var mıydı da seslerini çıkarmadılar burası muamma. 5 yıl önce bu feryat koparılsaydı belki hat yer altında çekilirdi ama şimdi ise adeta ise imkansız gibi. Çünkü adamlar her şeyi bitirmiş gibi. İşte tam burada meşhur olarak sıkça kullandığımız deyim devreye giriyor.. “Atı Alan Üsküdar’ı Geçti.”

Evet Adana-Mersin arasında hatların 4 şeride çıkarılması için yıllardan bu yana sıkı bir çalışma vardı. Adana-Tarsus ve Mersin arasında her 100 metre bir direkler dikilip hatlar çekildi. 5 Yıldır bu çalışma devam ederken, bu çalışmayı görmeyen ve ya görmezlikten gelenler şimdi, aman hızlı tren Tarsus’u bölmesin diye harekete geçtiler.

Tamam bölmesin ama bu feryadı bu gün değil 5 yıl önce koparacaktınız beyler… Ankara’ya bu gün değil 5 yıl önce gidecektiniz. Baktınız yine olmayacak, İlçe Trafik Kurulu kararınca, kapanacak olan hemzemin geçitler sadece bir günlüğüne kapatılsaydı ve hemzemin geçitlerde yaya geçişine izin verileseydi ve Ankara’ya “işte bakın hızlı tren geçerse Tarsus’ta hayat böyle olacak” mesajı verilseydi daha etkili olmaz mıydı? Bence olurdu…

Ha şu an verilen çabalar olumlu sonuç verir mi derseniz, çok zor ama inşallah olumlu sonuç çıkar. Yoksa Tarsus kaybedecek.. İl Olalım derken şimdi ikiye bölünmeyle karşı karşıyayız…

il-olalim-derken-simdi-bolunmeyle-karsi-karsiyayiz

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

26 / 1,848