İZBAN hattının altına araç geçidi yapılsın

İZBAN hattının altına araç geçidi yapılsın :Karşıyaka’nın en eski yerleşimlerinden olan Şemikler ismini Yunt Dağı’ndan gelip bölgeye yerleşen ‘Şemik’ isimli bir Türkmen aşiretinden alıyor. Mahallede 1950’lerden sonra Balkanlardan gelen göçmenlerin yaptıkları tek katlı evlerin yerini ise şimdilerde çok katlı binalar almış
Karşıyaka’nın en eski mahallelerinden olan Şemikler’in kuruluş tarihi 16. yüzyıla dayanıyor. Menemen Bergama arasındaki Yunt Dağı’nda yaşayan “Şemik” isimli Türkmen aşireti, dağda çetin şartlarda geçen kış aylarını rahat bir şekilde geçirmek için şimdiki Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki Elit Sitesi’nin bulunduğu topraklara taşınmışlar. Sonraki yıllarda ise Kara Bostanlısı da denilen Şemikler’in bulunduğu alana yerleşmişler.

“Şemik aşireti” reisinin Hüseyin adında biri olduğu ve bu nedenle uzunca bir süre bölgeye “Hacı Hüseyinler” denildiği rivayet ediliyor. Ancak daha sonra bölgenin adı 1950’li yıllarda “Şemikler” olarak anılmaya başlıyor. Yörük Türkmenlerin kurduğu mahalle, 1950 yılından sonra Selanik, Makedonya ve Yugoslavya’dan göçlerle gelen vatandaşlarla birlikte gelişti. 1959 yılında ise Karşıyaka Belediyesi sınırları içine alındı. İlk yıllarda tamamı tarım arazisi ve bahçelerden oluşan Şemikler, artan kentleşmeyle birlikte dört mahalleye ayrıldı. Böylece Fikri Altay, Demirköprü, Yalı, Cumhuriyet mahalle statüsüne kavuştu. Bu mahallelerdeki eski tapuların adresi ise halen Şemikler olarak geçiyor. Son 20 yılda Atakent ve Mavişehir mahalleleri de Şemikler olarak bilinen bölgede oluştu. Balkanlardan gelen göçmenlerin yaptıkları tek katlı evlerin yerini şimdilerde çok katlı binalar aldı.

Emektar muhtar

Şemikler’de 5 dönemdir muhtarlık görevini yürüten Mehmet Kasap ise, 1957 yılında Makedonya’dan göç eden aileler arasında yer alıyor. O yıllarda terzilik yapan Mehmet Kasap, bir yandan da siyasete atıldı. 1977 yılından 12 Eylül 1980 ihtilaline kadar Demokrat Parti’den İzmir Belediyesi Meclis Üyeliği yapan Kasap, Şemikler’in gelişmesinde önemli rol oynadı. Şemikler’in kentleşmesinin sağlıklı ilerleyemediğini belirten Kasap, “Bundan 40 yıl öncesine kadar her yer tarla bahçeydi. Tarlalarda yer fıstığı, domates, çilek yetişiyor ve hatta o zamanlar İstanbul’a gönderiliyordu. Şemikler’in nüfusu o tarihlerde bin kişi civarındaydı. Göçlerle birlikte mahallelere bölünen Şemikler’de şu anda 26 bin kişi yaşıyor. 1984 yılında çıkan İmar İskan düzenlemesinde yetersizlik var. Bu nedenle günümüzde kentsel dönüşümde birçok sorunlar yaşanıyor. Düzenli kentleşme yok. Sokaklar ve sosyal donatı alanları çok yetersiz” diye konuştu.

Dünya şampiyonu

Mahallenin adını taşıyan Şemikler Lisesi ise 1966 yılında eğitim öğretime başladı. Spordaki başarısıyla dikkat çeken Şemikler Lisesi, 1984-85 eğitim öğretim yılında futbolda dünya ikincisi olarak semtin adını dünyaya duyurdu. Dünya şampiyonluğunun yanı sıra Türkiye’de de defalarca şampiyonluk kazanarak dereceye giren lise, 2005-2006 yıllarında futbolda Türkiye üçüncüsü oldu. Son olarak voleybol kızlar takımı ise Türkiye dördüncüsü oldu.

İZBAN hattının altına araç geçidi yapılsın

Şemikler’i ikiye bölen İZBAN hattının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Merhum Başkanı Ahmet Piriştina dönemindeki projeye göre alttan geçeceğini hatırlatan Muhtar Kasap, “O dönemde çok mücadele verdik ama hattın yer altından gitmesini sağlayamadık. Maalesef, İZBAN hattının yaşattığı sorunlar halen sürüyor. Esnafımız vatandaşımız karşıyaka geçmek için araç geçiti istiyor. Üst geçitte ise asansörler ve yürüyen merdivenler çalışmıyor” dedi.

izban-hattinin-altina-arac-gecidi-yapilsin

Benzer haberler:

Yorum Yaz

127 / 2,077