Marmaray projesi, tarihi köprüyü yerinden ettiMarmaray projesi, tarihi köprüyü yerinden etti :Kadıköy’de Yeldeğirmeni ve Ayrılıkçeşme’yi birbirine bağlayan Uzun Hafız Sokak’taki köprü, Ayrılıkçeşme-Söğütlüçeşme arasındaki demiryolu hattındaki çalışmalar kapsamında sökülüyor. Köprünün Haydarpaşa’ya taşınacağı açıklandı.

Marmaray projesi ve yenileme çalışmaları nedeniyle 2013 yılında banliyö tren seferleri durdurulmuş ve banliyö hatları raylarının sökülmesi işlemi tamamlanmıştı. Gazete Kadıköy’de yer alan habere göre, kazı ve zemin düzeltme çalışmalarının devam ettiği tren yolunda ise bazı tarihi yapılar taşınmak zorunda kalıyor.

Tamamen eski işçilik yöntemiyle ve kesme taştan yapılan köprüyü oluşturan taşlar tek tek sökülerek numaralandırılıyor. Marmaray projesini yürüten İspanyol OHL şirketi yetkilileri, “Marmaray projesi tamamlandığında eskiden iki şerit olan hattın 3 şerite çıkacağını, bu nedenle köprünün kaldırıldığını” açıkladı. Köprünün fiziksel değişiklikler nedeniyle sökülmek zorunda olduğunu açıklayan firma yetkilileri, “Söküm ve taşıma işi Anıtlar Kurulu’nun kararı ve onayı ile yapılmaktadır. Kurulun kontrolünde yapılan işlemler sonrasında köprü orijinal haline sadık kalınarak Haydarpaşa kuşak hattına (trenlerin çevrildiği noktaya) yeniden inşa edilecek. Uzun Hafız Sokağı’na ise yine Anıtlar Kurulu’nun onay verdiği eski köprünün aslına uygun yeni bir köprü yapılacak.” dedi.

marmaray-projesi-tarihi-kopruyu-yerinden-etti

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

16 / 1,787