Özen’den YHT Güzergah EleştirisiÖzen’den YHT Güzergah Eleştirisi :Milliyetçi Hareket Partisi Sapanca Belediye Meclis Üyesi Eyüp Özen, Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Sapanca’dan geçen bölümünün alan çalışması yapılmadan Google Haritaları üzerinden çizilmiş bir plan olduğunu savundu.

Mevcut güzergahın ilçenin ulaşım yollarında ciddi sıkıntılar doğuracağını ifade eden Özen, ”Sadece ulaşım değil ilçenin kültürel ve doğal yapısına da ciddi darbe vuracaktır. Ayrıca mevcut istasyon ufaltıldı hatta ilçemizde bir hızlı tren istasyonunun olup olmayacağı konusunda da bir muamma söz konusudur.” dedi.

YAŞAM ALANI KALMAYACAK

Özen, açıklamasını şöyle sürdürdü:

”Şuan genişliği 15 metre olan Kuvai Milliye Caddesinin genişliği mevcut planlara göre 5 metreye kadar düşecek. Cadde üzerindeki apartmanların YTH ile aralarındaki mesafe neredeyse sıfıra düşecek. Bu alanlarda bulunan mevcut yaşam alanları, parkların hiç biri kalmayacak. Buda bu apartmanlarda oturan vatandaşları ciddi sıkıntıya sokacak. Diğer bir güzergahta yol Kardelen Sitesi’nin tam ortasında geçmektedir. Konut sakinlerinin bu durumdan haberi var mı merak ediyorum.Kapalı pazar yerinin bir bölümü yıkılacak, ayrıca şuan araç parkı olarak kullanılan bölüm de YHT içerisinde kalacak. Haliyle şuan bile olan otopark sorunu daha da artacak. Ayrıca, Sapanca merkezinden başlayıp Akçay’a uzanan 8 kilometrelik tünel geçişinin de iyi etüt edilmediğini düşünüyorum. Basından ve TCDD’den takip ettiğimiz bilgilere göre; bu tür güzergah belirlemelerinde geri dönüşüler yaşanıyor. Bursa ve Yozgat’ta uygulama aşamasında karşılaşılan sorunlardan dolayı yeniden projelendirilme yapıldığını görüyoruz. İlçemizde de böyle bir durumun yaşanmaması adına bilimsel ve teknik verilere dayalı, kurumlar arası iletişimim en üst safhada olduğu düzgün bir proje hazırlanması kanaatindeyim”

ozenden-yht-guzergah-elestirisi

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

24 / 1,849